Gminne placówki oświatowe i świetlice wyposażono w lampy bakteriobójcze i wirusobójcze, które zapewnią komfort zdrowotny dzieciom, uczniom, nauczycielom i osobom korzystającym z tych obiektów. Do szkół i przedszkoli kupiono także nowoczesne pomoce dydaktyczne. Było to możliwe dzięki darowiźnie, którą nasza gmina pozyskała na ten cel od KGHM Polska Miedź SA.
Gmina kupiła 33 lampy bakteriobójcze przepływowe Aseptor ASB 255 MC za łączną kwotę 80 546,73 zł. Są one wyposażone w promienniki UV-C. Promieniowanie UV-C nieodwracalnie dezaktywuje wszystkie wirusy (w tym SARS-CoV-2), bakterie, grzyby, pleśnie oraz wszelkie inne drobnoustroje. Zakupione lampy łączą w sobie najważniejsze cechy przepływowych lamp UV-C i są bezpieczne dla ludzi.
Moc promieniowania UVC jest bezwzględna dla wszelkich drobnoustrojów. W trakcie pracy ciągłej po 2 godzinach następuje likwidacja do 89% patogenów, po 6 godzinach do 97 %. Wyjątkowo cicha praca urządzenia zapewnia komfort użytkowania (poniżej 20 dB).
W dobie pandemii COVID-19 przepływowe lampy UV-C okazały się być skutecznym i szeroko stosowanym rozwiązaniem. Liczymy, że ich działanie wpłynie korzystnie na zdrowie osób korzystających z gminnych obiektów. Lampy są już przekazane do konkretnych placówek:
- 4 szt. otrzymała Szkoła Podstawowa w Krzeczynie Wielkim
- 1 szt. otrzymał Klub Dziecięcy w Krzeczynie Wielkim
- 2 szt. otrzymało Przedszkole w Raszówce
- 4 szt. otrzymała Szkoła Podstawowa w Raszówce
- 2 szt. otrzymało Przedszkole w Raszówce oddział zamiejscowy
- 1 szt. otrzymała Szkoła Filialna w Osieku
- 4 szt. otrzymała Szkoła Podstawowa w Siedlcach
- 4 szt. otrzymała Szkoła Podstawowa w Niemstowie
- 4 szt. otrzymała Szkoła Podstawowa w Szklarach Górnych
- 7 szt. otrzymał Ośrodek Kultury Gminy Lubin na wyposażenie świetlic
W ramach pozyskanych od miedziowego holdingu środków gmina kupiła również interaktywne pomoce dydaktyczne w postaci „magicznych dywanów” FlySky 2.0. Funkcjonalność tych urządzeń umożliwia szerokie spektrum zastosowań w każdym pomieszczeniu na jasnym i jednolitym podłożu lub na dedykowanych matach. Uczeń za pomocą ruchów rąk lub nóg bierze udział w zabawie. Zaletą tej pomocy edukacyjnej jest niezwykła łatwość obsługi wyłącznie za pomocą pilota zdalnego sterowania – z zasadą obsługi podobną do domowego telewizora. Obraz wyświetlany na podłodze tworzy wirtualny „magiczny dywan”, na którym dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym przeżywają wspaniałe przygody, począwszy od gier i zabaw ruchowych, po edukację poznawczą ze wszystkich dziedzin wiedzy.
Łącznie zakupiono 6 takich pomocy dydaktycznych wraz z matami i oprogramowaniem do nauki matematyki dla szkół. Koszt zakupu urządzeń wyniósł 74 453,25 zł. Są one montowane w szkołach i przedszkolu. Nowy sprzęt przekazano do:
- projektor, mata przekazane do Przedszkola w Raszówce
- projektor, mata, aplikacja przekazane do Szkoły Podstawowej w Krzeczynie Wielkim
- projektor, mata, aplikacja przekazane do Szkoły Filialnej w Osieku
- projektor, mata, aplikacja przekazane do Szkoły Podstawowej w Siedlcach
- projektor, mata, aplikacja przekazane do Szkoły Podstawowej w Niemstowie
- projektor, mata, aplikacja przekazane do Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych
Takie magiczne dywany mają bardzo dużo zalet, przede wszystkim rozwijają dużą motorykę, wykorzystując różnorodność ćwiczeń ruchowych i wpływają pozytywnie na interakcje między dziećmi.