Członkowie zarządu OSP RaszówkaW bardzo uroczysty sposób, połączony z wręczaniem odznak i medali, Ochotnicza Straż Pożarna z Raszówki podsumowała miniony rok i przedstawiła plany na kolejne miesiące. Oprócz oficjalnych odznaczeń, specjalnymi okolicznościowymi tabliczkami dziękowano osobom współpracującym na co dzień z jednostką.

Franciszek Ulrych odebrał „Odznakę za wysługę 40 lat” oraz Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa

Wyjątkowym gościem  zebrania był Franciszek Ulrych, któremu wręczono „Odznakę za wysługę 40 lat” oraz Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Brązowy medal i  odznakę za wysługę 25 lat, wójt Tadeusz Kielan i Grzegorz Obara , prezes  gminnego oddziału związku OSP,  wręczyli także Mariuszowi Frącowi. Odznakę za wysługę 50 lat przyznano Zdzisławowi Weissowi, jednemu z założycieli OSP Raszówka. Przypomnijmy, że jednostka powstała w 1960 roku.

Wyróżniono również odznakami  Damiana Dobrowolskiego za wysługę 20 lat, Pawła Dońca za wysługę 15 lat, Rafała Łazarskiego za wysługę 10 lat i Mirosława Majchera za wysługę 15 lat.

OSP Raszówka liczy dziś 38 członków, w tym 16 kobiet i czterech członków honorowych. W tym roku planuje przyjąć do jednostki kolejne trzy osoby.

W minionym roku strażacy uczestniczyli 36 razy w akcjach ratowniczych, w tym w gaszeniu pożarów 23 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń 12 razy, odnotowano także jeden fałszywy alarm. Najczęściej w akacjach uczestniczyli: Paweł Doniec (36 razy), Damian Dobrowolski (35), Mateusz Siwka (25) i Michał Gierczak (24).

Druhowie przeprowadzili w ubiegłym roku osiem pogadanek z zakresu prewencji, w tym sześć dla dzieci i młodzieży. W ramach działań prewencyjnych rozprowadzano także kalendarze połączone z rozmowami na temat bezpieczeństwa, współorganizowano festyn Bezpieczne wakacje oraz organizowano ognisko noworoczne.

Wszyscy stoją dla uczczenia minutą ciszy strażaków, którzy odeszli na wieczną służbę.

– Wiele się działo w jednostce w ubiegłym roku, bardzo to doceniam i gratuluje. Bo oprócz poczucia bezpieczeństwa dajecie mieszkańcom dużo więcej, poprzez swoją działalność społeczną, kulturalną i oświatową – mówił Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – Gratuluję również zarządowi  uzyskania jednogłośnego absolutorium, to bardzo ważne bo świadczy o dobrej i zgodnej współpracy.

W tym roku oprócz powiększenia swoich szeregów OSP Raszówka planuje kupienie dwóch aparatów ochrony dróg oddechowych, detektora prądu przemiennego i wentylatora oddymiającego oraz mundury i kurtki. Strażacy zabiegają też o rozbudowę remizy.

Stolik z zaproszonymi goścmi na zebranie– Do tego są niezbędne zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego i zajmiemy się tym. Mam nadzieję,  że uda się także zlecić wykonanie dokumentacji tej inwestycji. W tym roku, po kilku latach starań mają być gotowe nowe remizy w Krzeczynie Wielkim i Szklarach Górnych. Zgodnie z zapowiedziami inwestycja w Raszówce będzie następna – wyjaśniał wójt.

W imieniu Państwowej Straży Pożarnej gratulacje strażakom składał Marek Maślej, zastępca komendanta PSP w Lubinie.

– Dziękuje wam za działalność operacyjną oraz równie ważną działalność społeczną. Niech się spełniają wszystkie ambitne plany i życzę wam szczęśliwych powrotów z każdej akcji- mówił komendant.

Miłym akcentem zebrania było wręczenie okolicznościowych podziękowań za codzienną współprace  Grzegorzowi Obarze, prezesowi  gminnego oddziału związku OSP  oraz nadleśniczemu Dariuszowi Żubertowi z Nadleśnictwa Legnica.

Fotogaleria zdjęć z zebrania dostępna jest na: facebookowym profilu gminy Lubin