Zebranie OSP Zimna WodaStrażacy ochotnicy z Zimnej Wody zainaugurowali cykl dziewięciu spotkań sprawozdawczych podsumowujących ubiegłoroczne działania jednostek OSP. Zarząd otrzymał jednogłośne absolutorium, a ochotnicy odebrali liczne gratulacje i podziękowania, zarówno za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, jak i działalność prewencyjną, kulturalną i wychowawczą.

– Z perspektywy województwa jesteście wzorem do naśladowania. Widzę teraz dokładnie jak bardzo jesteście zaangażowani i jak dużo robicie. W działalności OSP nie chodzi o tom żeby bić rekordy udziału w akcjach, choć miniony rok był prawdopodobnie rekordowy ale o wasze podejście do prewencji i pomocy innym – mówi obecny na zebraniu generał Marek Kamiński, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. – W ubiegłym roku z naszego regionu wyjechało 19 samochodów z 200 paletami sprzętu dla strażaków na Ukrainie. Podzieliliście się sprzętem ratowniczym, ubraniami, hełmami. Dziękuje wam za to!

OSP Zimna Woda uczestniczyła w ubiegłym roku 83 razy w akcjach ratowniczych, w tym 59 razy gasiła pożary, 23 razy likwidowała miejscowe zagrożenia i odnotowała jeden fałszywy alarm. W roku sprawozdawczym przybyło jednostce 14 strażaków, w tym 8 zwyczajnych i 6 wspierających. Jednostka liczy dziś 65 członków.

W ubiegłym roku OSP Zimna Woda świętowała 75-lecie i z tej okazji nagrodzono i wyróżniono wielu druhów. Ci którzy nie mogli odebrać wyróżnień w październiku otrzymali je podczas zebrania z rąk komendanta wojewódzkiego, Eryka Górskiego stojącego na czele PSP w Lubinie oraz wójta gminy Lubin.

– Ubiegłoroczne sprawozdanie zrobiło na mnie duże wrażenie. Bardzo dużo wyjazdów, nowi członkowie OSP, wygrane zawody strażackie zarówno kobiecej, jak i męskiej drużyny.  Gwarantuję, że tak jak do tej pory wspieraliśmy waszą działalność, tak będziemy robić w nadchodzących miesiącach Dziękuję wam za ciężką prace, życzę wytrwałości w realizacji planów i dużo zdrowia – mówił wójt Tadeusz Kielan.

W 2022 roku OSP Zimna Woda pozyskała dużo nowego sprzętu i wyposażenia dzięki dofinansowaniom z gminy, budżetu państwa oraz WFOŚiGW. Strażacy aktywnie uczestniczyli w wielu charytatywnych akcjach oraz przedsięwzięciach organizowanych przez gminne i powiatowe  jednostki. Reprezentowano także gminę Lubin na wielu państwowych uroczystościach.

Życzenia wielu łask bożych przekazali strażakom proboszczowie parafii rzymskokatolickiej i prawosławnej. Wiele słów podziękowań padło także od sołtysów: Zimnej Wody, Liśca, Wiercienia i Karczowisk.