Zebranie sprawozdawcze OSP Szklary GórneNa zebraniu sprawozdawczym spotkali się członkowie OSP Szklary Górne, by podsumować ubiegły rok i przedstawić plany na najbliższe miesiące. Zarząd uzyskał jednogłośne absolutorium.

Sprawozdania przedstawiał prezes OSP Jan Zelek. Komisja rewizyjna przebadała działalność OSP za okres sprawozdawczy i stwierdziła, że został on wykonany w 100 proc. OSP w Szklarach Górnych stawia na poprawę wyposażenia swojej jednostki. W ubiegłym roku strażacy pozyskali m.in. drabinę słupkową, buty strażackie i kominiarki.

OSP Szklary Górne liczy 17 druhów. W ubiegłym roku jednostka wyjeżdżała do 24 akcji ratowniczych, w tym do 7 pożarów i 17 razy do likwidacji miejscowych zagrożeń, na szczęście nie odnotowali żadnych fałszywych alarmów. Najczęściej w akcjach uczestniczyli: Roman Kosacz (24), Patryk Budka (22) oraz Piotr Charchal (21).

– Gratuluję zarządowi za otrzymane jednogłośnie absolutorium. Chciałbym również pogratulować waszej działalności, bo mimo że jednostka jest jedną z mniejszych, to dzieje się u was bardzo dużo. Świadczy o tym nie tylko ilość wyjazdów, ale i zaangażowanie w działalność społeczną. Życzę zdrowia i siły do pracy- mówił Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Strażacy mają w planach dużo akcji profilaktycznych oraz udział w Gminnych Zawodach Strażackich, które są planowane w tym roku. Jednostka współpracuje z  sołtyską oraz z  parafią.

– Chcielibyśmy do końca tego roku zorganizować kurs podstawowy dla naszych druhów z OSP. Szkolenie trwa 136 godzin i jest bardzo obszerne. Łączy w sobie szkolenie wysokościowe, ratownictwo techniczne i wodne. Ilość i częstotliwość szkoleń będzie zależna od sytuacji na granicy z Ukrainą, bo wielu z naszych druhów pełni tam służbę i na razie mamy braki kadrowe wśród instruktorów. Mam jednak nadzieję, że w tym roku uda nam się zrealizować plany- mówi st. bryg. Cezary Olbryś, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie.

Podczas zebrania poruszono kwestię budowy remizy w Szklarach Górnych, która nie została sfinalizowana z powodu braku wykonawcy, w kwocie która zadysponowano na ten cel w budżecie gminy. Wójt poinformował strażaków, że samorząd złożył wniosek w ramach Programu Polski Ład na 4,5 mln złotych na wykonanie trzech inwestycji – w tym budowy remizy w Szklarach Górnych.