Gala wręczeniaSerwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej ogłosił wyniki trzeciej edycji rankingu pokazującego jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Gmina Lubin zajęła trzecie miejsce w kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tysięcy mieszkańców. To jeden z najbardziej obiektywnych i kompleksowych rankingów, w którym brane są pod uwagę aż 63 wskaźniki, dobrane we  współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk.

Wśród badanych czynników są te dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury rekreacji, a także aktywności społecznej.

Są więc analizowane i takie czynniki, na które samorządy mają wpływ, i takie które trudno zmienić, ale na jakość życia oddziałują. Wszystkie razem tworzą Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu.

Gala wręczeniaZwycięzców, czyli Gminy Dobre do Życia, przedstawiono w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Gmina Lubin zajęła w swojej kategorii trzecie miejsce za Kleszczowem i Dziwnowem. W skali województwa dolnośląskiego mamy piątą lokatę za Kobierzycami, Wrocławiem, Kątami Wrocławskimi i Długołęką. W skali kraju gmina Lubin jest na 38. miejscu, na prawie 2,5 tysiąca wszystkim gmin  w całym kraju.

– Bardzo mnie cieszy to wyróżnienie i utrzymanie miejsca na podium w tym rankingu, bo bierze on pod uwagę wszystkie aspekty codziennego życia. Jest wyjątkowo szczegółowym i wyczerpującym zestawieniem. Po raz pierwszy opublikowano go trzy lata temu biorąc pod uwagę 48 wskaźników i wtedy zajęliśmy szóste miejsce na ponad 1,8 tysiąca klasyfikowanych w naszej kategorii gmin. Rok temu oceniano już 63 wskaźniki i byliśmy na drugim miejscu – Gala wręczeniamówi wójt Tadeusz Kielan, dodając:- Jestem bardzo dumny i wdzięczny za ten ranking, bo obiektywnie pokazuje efekty naszego codziennego zaangażowania w rozwój gminy Lubin. Wierzę, że równie dumni są nasi mieszkańcy a jeszcze bardziej zadowoleni, że wybrali do życia gminę Lubin.

Nagrodę za zdobycie trzeciego miejsca wójt Tadeusz Kielan odebrał wraz z Norbertem Grabowskim, przewodniczącym Rady Gminy Lubin na gali zorganizowanej w Warszawie

– W walce o jakość życia liczy się bardzo wiele czynników. Ale oprócz tych materialnych, jak dom, praca, dla Polaków ważne są także inne sprawy, jak na przykład poziom edukacji, tożsamość, więzi społeczne, czy też duma – mówił na gali prof. Przemysław Śleszyński z PAN.

Z pełnym rankingiem i jego wskaźnikami można się zapoznać na stronach Polskiej Agencji Prasowej.