Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych realizuje wspólnie z kadrą pedagogiczną gminnych szkół dwa nowe programy profilaktyczne skierowane do uczniów klas I – VIII. Pierwszy z nich pod hasłem „SMART, to znaczy mądrze” dotyczy korzystania z internetu i urządzeń mobilnych. Drugi zatytułowany „depresJa?” pomaga zmierzyć się ze skutkami obniżonego nastroju i depresji, które mogą być wywołane także trwającą izolacją społeczną.

Dla nauczycieli przygotowano specjalne scenariusze zajęć z dziećmi, młodzieżą i ich rodzicami oraz indywidualne karty pracy i ulotki dla rodziców.

– Szkoły z terenu Gminy Lubin od kilku lat biorą udział w różnych działaniach profilaktycznych. Ich celem jest przede wszystkim wzmocnienie wśród uczniów poczucia bezpieczeństwa oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami i oswojenie strachu – wyjaśnia Agnieszka Hałas z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – Pandemia koronawirusa zmieniła wśród większości ludzi nastawienie do zdalnych technologii. Z dnia na dzień szkoła przeniosła się do internetu. Dlatego musimy położyć większy nacisk na umiejętności bezpiecznego poruszania się w globalnej sieci i radzenia sobie z emocjami w okresie izolacji.

Kampania „SMART, to znaczy mądrze” będzie uczyć jak mądrze korzystać z internetu i urządzeń mobilnych.  W czasie zdalnej nauki wyjątkowym zmartwieniem wielu rodziców jest zadbanie o umiar w korzystaniu z internetu. Pomóc w tym może szkoła, realizując ten program profilaktyczny.

Druga kampania „depresJA?” dotyczy problemu obniżonego nastroju i depresji, jako skutku izolacji społecznej wywołanej epidemią COVID-19.  W związku z zamknięciem szkół z powodu epidemii uczniowie zostali w wielu przypadkach odcięci od pomocy psychologiczno-pedagogicznej, która mogła być im w obecnych warunkach szczególnie potrzebna. Obecnie wiele młodych osób doświadcza negatywnych emocji: lęku o przyszłość, strachu przed zachorowaniem, niepewności związanej z nadejściem kolejnej fali epidemii, braku wiedzy na temat tego jak funkcjonować będą szkoły w nowej rzeczywistości. Program nauczy dzieci i młodzież m.in. rozpoznawania emocji i radzenia sobie z nimi.