Kolaż zdjęćZabawy karnawałowe zapoczątkowane zostały w starożytnych obrzędach zimowych ku czci bogów urodzaju. Choć karnawał kojarzymy głównie z Wenecją czy Rzymem, także u nas chętnie korzystamy z jego niewątpliwych uroków.

W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie czas karnawału obchodzony był bardzo wesoło. Dzieci klas I-III oraz przedszkolaki we własnym gronie w przemyślnych, kolorowych strojach tańcowały i integrowały się w zabawach zorganizowanych przez wychowawcę.

– Cieszy fakt, że w tym trudnym dla nas wszystkich czasie choć dzieci mogą pobawić się i potańczyć, oczywiście z zachowaniem obowiązujących obostrzeń – mówi Patrycja Słota, dyrektor szkoły w Niemstowie.

***

W czas karnawału doskonale wpisuje się Dzień Bajki, o czym  doskonale wiedzą dzieci z Punktu Przedszkolnego w Osieku. Przez cały tydzień słuchały czytane im ulubione bajki, baśnie i bajeczki dla dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się również z czego składa się książka. Rozwiązywały zagadki związane z tematem, wykonywały prace plastyczne oraz nauczyły się piosenki „Połykacz bajek”. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały kukiełki swoich ulubionych bohaterów. Każda kukiełka wykonana była z drewnianych łyżek czy widelców. Na koniec został zorganizowany Dzień Bajki, w którym dzieci z dumą zaprezentowały zwoje wytwory podczas zabaw teatralnych.

Karnawał to czas pożegnania z mięsem  [carna vale, czyli mięso żegnaj] przed czasem Wielkiego Postu.

 

Karnawał w Szkole Podstawowej w Niemstowie.

Dzień Bajki w Punkcie Przedszkolnym w Osieku.