Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest szybkie dotarcie na miejsce służb ratowniczych i udzielanie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Pomimo obowiązujących przepisów regulujących zachowanie się na drodze i nałożenie na kierujących obowiązku ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, niejednokrotnie droga znacznie się wydłuża. Okazuje się, że kierowcy znają przepisy, ale nie stosują ich w praktyce.

Podczas zdarzenia drogowego niezwykle istotne jest szybkie dotarcie na miejsce przez służby ratownicze.  Priorytetem nie tylko jest prawidłowe zabezpieczenie miejsca wypadku, ale przede wszystkim jak najszybsze udzielenie pomocy osobom poszkodowanym. O ile na terenie miasta kierowcy nie mają większego problemu z utworzeniem korytarza życia o tyle na drogach ekspresowych, czy na autostradzie nie potrafią stosować się do obowiązujących przepisów.

Kodeks Prawo o Ruchu Drogowym od 2019 roku nakłada na kierujących obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, jednak nie wszyscy stosują to w praktyce, mimo groźby mandatu. Służby ratunkowe niejednokrotnie borykały się z utrudnionym dojazdem do miejsca wypadku, co w rezultacie skutkowało udzieleniem znacznie opóźnionej pomocy. W przypadku obrażeń zagrażających życiu liczy się każda sekunda!

Kierowco, jeśli droga, którą jedziesz zaczyna się korkować to zjedź do  krawędzi jezdni zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie czekaj aż usłyszysz sygnały dźwiękowe służb ratowniczych. Pamiętaj, aby pozostawiona przestrzeń między pojazdami umożliwiała nie tylko przejazd w jedną stronę, ale umożliwiła również bezpieczną drogę powrotną. Niedopuszczalnym jest zawracanie i wychodzenie z pojazdów.

Policja apelujemy o rozsądek i ostrożną jazdę pamiętając jednocześnie, że szybkie i sprawne utworzenie korytarza życia w przypadku zdarzenia drogowego może ocalić nie jedno istnienie.