Noc bibliotek logoBrzmi intrygująco? Taką propozycję mają dla swoich użytkowników biblioteki Gminy Lubin. Czytelnik, który zgłosi się do jednej z nich otrzyma bezpłatnie dostęp do filmu towarzyszącemu tegorocznej akcji Noc Bibliotek. Film będzie można wyświetlić online podczas projekcji domowych w dniach 9-12 października 2020.

Biblioteka w Raszówce wraz z filią w Niemstowie uczestniczą w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek od samego początku . Hasłem przewodnim tegorocznej, VI już edycji jest „Klimat na czytanie”.

Plakat Noc BibliotekW tym roku ze względu na zaistniałą sytuację nie będą organizowane spotkania stacjonarne dla czytelników. Główna część obchodów Nocy Bibliotek będzie odbywać się online. Z tej okazji biblioteki przygotowały także  „Legendę o Białej Damie znad stawu w Niemstowie” w nowej odsłonie. Piękne, klimatyczne tereny parku i stawu w Niemstowie, postać Białej Damy… Zachęcamy do śledzenia profilu biblioteki na Facebook’u : https://pl-pl.facebook.com/bibliotekaRaszowka/ oraz strony internetowej: https://biblioteka-raszowka.pl/

Plakat filmuNocy Bibliotek towarzyszy w tym roku film „Jakub, Mimmi i gadające psy” oparty na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore „Maskackas stasts” (niewydanej jeszcze w Polsce). To koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa.  Została nagrodzona przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019 za „empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”. Współtworzona przez Polaków, oryginalna w formie animacja, opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę. Głos dostają tu dzieci i zwierzęta – i robią z nim coś ważnego i pięknego. Dzięki zastosowaniu poklatkowej techniki cut-out (we współpracy z polskim studiem Letko), film jest jak żywa, pięknie rysowana książka.

Kto chce obejrzeć film musi skontaktować się z biblioteką mailowo – gbp.tyrcz@ug.lubin.pl bądź odebrać link i hasło osobiście w jednej z bibliotek. Decyduje kolejność zgłoszeń – ilość „biletów dostępu” ograniczona.

Bibliotekarki chcąc w minimalnym stopniu podtrzymać tradycję zdecydowały się na „klimatyczne spotkanie”, które poprowadzi bibliotekarka filii w Niemstowie. Warsztaty „Natura w słoiku” będą formą propagowania ekologicznego stylu życia oraz literatury w tym zakresie, a uczestnicy zdobędą podstawową wiedzą z zakresu roślin domowych, idei ogrodów w szkle i poznają sposób tworzenia oryginalnej, modnej ozdoby.