Nominowani na scenieStarosta lubiński uhonorował twórców kultury działających na terenie powiatu. Wśród wyróżnionych znaleźli się animatorzy i artyści tworzący w gminie Lubin. Nagrodę otrzymał również Ośrodek Kultury Gminy Lubin, którą w imieniu całego zespołu pracowników odebrała dyrektor Magdalena Dubińska.

Powiatowy Dzień Działacza i Animatora Kultury był okazją do spotkania oraz podziękowania za trud, wysiłek i wszelkie starania włożone w realizację twórczych inicjatyw, kształtujących kulturowy wizerunek powiatu, za wkład pracy w rozwój kultury na terenie powiatu lubińskiego, za umiejętność dzielenia się swoją wiedzą, pasjami i zdolnościami z drugim człowiekiem.

Starosta Lubiński uhonorował instytucje kultury oraz indywidualnych twórców i działaczy kultury wybranych na prośbę starosty, przez dyrektorów miejskich i gminnych ośrodków kultury, którzy doskonale znają walory artystyczne osób współpracujących z nimi na co dzień. Do tej prestiżowej nagrody OKGL nominował sześciu artystów – Teresę Kot, Zbigniewa Kądziołkę, Beatę Satławę, Jerzego Kusia, Marka Klisowskiego i Mirosławę Skalską. Prezentacje sylwetek nagrodzonych zamieszczamy poniżej.

Nominowaliśmy osoby, które działają od wielu lat, mają wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru, muzyki i sztuki. Są liderami w swoich społecznościach. Doceniliśmy tych, którzy sami tworzą oraz przyczyniają się do twórczego rozwoju zarówno dzieci jak i dorosłych. Biorą też aktywny udział w projektach i działaniach naszego ośrodka- mówi Magdalena Dubińska, dyrektor OKGL. – Cieszymy się również z nagrody dla Ośrodka Kultury Gminy Lubin. To ogromne wyróżnienie dla całego zespołu oraz wszystkich tych, którzy od 16 lat z nami współpracują i współtworzą kulturę -animatorów, zespołów, grup zarówno dziecięcych jak i dorosłych oraz dla mieszkańców, którzy na co dzień korzystają z naszej oferty.

Teresa Kot

Jest laureatką nagrody Anioł Kultury Gminy Lubin w dziedzinie literatura, film, teatr oraz animator kultury. W latach siedemdziesiątych, jako nastolatka, założyła kabaret „K-FIATY POLSKIE”, do którego sama pisała scenariusze i teksty. Przez wiele lat prowadziła w Zimnej Wodzie teatr „IDZIE GRZEŚ PRZEZ WIEŚ”. W 2002 r. współtworzyła zespół folklorystyczny „ZACHĘTA”, którego jest kierownikiem. Bardzo często zespół prezentuje utwory napisane przez panią Teresę oraz piosenki lub wiersze dawno zapomniane, a pochodzące z czasów  jej dzieciństwa. Od wielu lat współpracuje z Ośrodkiem Kultury Gminy Lubin, przyczyniając się do zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.  Jest laureatką wielu przeglądów i festiwali, założycielką grupy teatralnej ZWYKLI LUDZIE, która tworzy niezwykłe spektakle, prezentując je w całej gminie.

Zbigniew Kądziołka

Laureat nagrody Anioł Kultury Gminy Lubin w dziedzinie: animator kultury. Pracuje m.in. z młodzieżą oraz tworzy nowe inicjatywy kulturalne. Twórca Biesiady Folklorystycznej, jednej z największych imprez regionu, współtwórca zespołu folklorystycznego Lubin, który od 40 lat pełni ważną rolę w życiu kulturalnym naszej gminy. W 2010 r. wraz z zespołem otrzymał Dyplom Ministra Kultury za szczególne zasługi upowszechniania kultury ludowej. Jest także założycielem rodzinnej kapeli KĄDZIOŁECZKI, w której kultywuje się muzykę z okolic Rzeszowa. Członkami zespołu były trzy pokolenia rodziny pana Zbigniewa. Kapela ma w swoim dorobku wydane dwie płyty. Angażuje się w koncerty charytatywne, imprezy dla seniorów i osób niepełnosprawnych. W 2017 r. został nominowany do Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Od najmłodszych lat kultywuje tradycje poprzez uświadomienie niedostrzeganych dotąd wartości i potencjału kulturowego rodzimego regionu i przekazywanie ich następnym pokoleniom.

Beata Satława

Człowiek orkiestra, scenarzystka, scenograf, miłośnik teatru i kabaretu. Współtwórczyni kabaretu „Ale baby”, który powstał w 2009r. W jego skład wchodzą mieszkanki Krzeczyna Małego, Lubina, Gorzycy, które połączyła miłość do kabaretu.  Potrafią opisać sytuacje, które przynosi życie i z wdziękiem zamienić je w niewymuszony humor. Współtwórczyni organizowanych corocznie jasełek,  które niekiedy wesołe czasem refleksyjne, przez wiele lat stanowiły jedno z ważniejszych kulturalnych wydarzeń w gminie. Przedstawienia gromadziły liczną publiczność, a członkinie grupy angażowały do tego przedsięwzięcia swoje rodziny  i mieszkańców. Frontmenka kabaretu udziela się również teatralnie.

Jerzy Kuś

Muzyk, pedagog, instruktor od wielu lat związany z Ośrodkiem Kultury Gminy Lubin, prowadzący zespół wokalny LEJDIS powstały w 2008 r. W skład zespołu wchodzi 11 pań z miejscowości Składowice. Pan Jerzy akompaniuje i opracowuje dla zespołu repertuar na uroczystości okolicznościowe i konkursy. Przygotowuje muzycznie wydarzenia kulturalne w miejscowości Składowice. Dorobek artysty jest ogromny, dla zespołu LEJDIS opracował ponad 150 utworów na głosy i uczestniczył w około 100 koncertach i konkursach wokalnych, na których zdobywał wiele nagród. Autorskie utwory prezentuje na terenie gminy Lubin oraz poza nią. Uczestniczył w pracach jury regionalnych przeglądów i festiwali.

Marek Klisowski

Nominowany do nagrody Anioł Kultury Gminy Lubin w kategorii: animator Kultury. Założyciel zespołu Rozśpiewane Pastuszki, skupiającego w swych szeregach dzieci i młodzież z Gogołowic. Jest nie tylko muzykiem, instruktorem i pedagogiem ale również animatorem, tworzącym lokalne wydarzenia kulturalne. Debiut zespołu w Kościele Filialnym pw. Św. Katarzyny w Gogołowicach koncertem kolęd i pastorałek w styczniu 2017 roku stał się początkiem świątecznych koncertów także w wielu innych miejscowościach gminy Lubin oraz poza jej granicami. Zespół Rozśpiewane Pastuszki przez lata rozwija się i ewoluuje, reprezentuje i promuje gminę Lubin na wielu przeglądach i festiwalach. Pan Marek nie tylko aranżuje i opracowuje repertuar od muzyki chrześcijańskiej po folkową, czy poetycką, kształci dzieci i młodzież, bardzo często inicjuje działania integrujące i aktywizujące lokalną społeczność.

Mirosława Skalska

Laureatka nagrody Anioł Kultury Gminy Lubin w dziedzinie: malarstwo, rzeźba. Mieszkanka Bukownej, na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Artystka przez wiele lat z ogromnym zaangażowaniem działała w Stowarzyszeniu Pro Humanitatis, pozyskując pieniądze na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Z ceramiką zawodowo związana jest od 2004 r. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, jej niezwykłe prace prezentowane są na wielu wernisażach w regionie. Współpracuje z Ośrodkiem Kultury Gminy Lubin prowadząc cykliczne warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych. Stworzone przez rzeźbiarkę statuetki aniołów trafiły do laureatów nagrody Anioł Kultury Gminy Lubin w 2021 roku.

Więcej zdjęć na: facebookowym profilu gminy Lubin.