Pieniądze w ramach Funduszu Dróg SamorządowychDziś mija termin składania do Wojewody Dolnośląskiego wniosków o dofinansowanie  budowy gminnych i powiatowych dróg w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021.  Każda jednostka samorządowa może złożyć maksymalnie trzy wnioski i już w ubiegłym tygodniu Gmina Lubin zawnioskowała o dofinansowanie budowy dróg w Krzeczynie Wielkim, Księginicach oraz trasy Miroszowice-Kłopotów.

Dofinansowaniem ze środków funduszu mogą być objęte jedynie inwestycje rozpoczynające się w 2021 roku.  Dolny Śląsk otrzymał na ten cel ponad 129 mln zł., jednak w pierwszej kolejności ponad 19 mln przeznaczono już na pokrycie zobowiązań dla zadań wieloletnich rozpoczętych w roku 2020, więc w praktyce do podziału na rok 2021 jest 110 mln zł. Pieniądze te rozdzielono na gminy, które w sumie będą miały do dyspozycji ponad 66 mln i powiaty, którym do podziału zostało 44 mln zł.

Gmina Lubin zawnioskowała o trzy dotacje:

• Budowa drogi gminnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Krzeczynie Wielkim, to odcinek o długości ok. 700 m, łączący ulice Brzozową i Makową. Planowany koszt inwestycji wynosi ponad 2 mln 889 tys. zł, czas realizacji: lata 2021-2022
  • Przebudowa wraz z rozbudową drogi gminnej Miroszowice-Kłopotów- etap II. Tę drogę przebudowano już z rządowych funduszy pozyskanych w roku 2017 i 2020, rozbudowy wymaga jeszcze odcinek prawie 400 m, szacowany koszt to ponad 1 mln 280 tys. zł, czas realizacji rok 2021
  • Rozbudowa drogi gminnej w Księginicach, to dziś droga gruntowa, która po rozbudowie połączy Księginice z drogą w kierunku Ścinawy. Chodzi o ponad 1,5 kilometrowy odcinek, z szacowanym kosztem realizacji na poziomie ponad 3 mln 320 tys. zł i terminem realizacji na lata 2021-2020

Także Powiat Lubiński składa wnioski do funduszu i jeden z trzech dotyczy Gminy Lubin- konkretnie drogi w Raszówce.

Przypomnijmy, że w tym roku Gmina Lubin  otrzymała już  4 miliony z Funduszu Dróg Samorządowych. Dotację otrzymały dwie planowane inwestycje: trasa Chróstnik – Osiek oraz Gorzelin – Raszówka. Na budowę drogi gminnej nr 103047D Chróstnik-Osiek  gmina otrzymała  70% wartości inwestycji oraz na remont drogi gminnej nr 103048D pomiędzy miejscowościami Gorzelin – Raszówka 50% wartości inwestycji.
(SR)