Dziś weszły w życie nowe zasady –możemy pozostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne (o ile będą czytelne i w dobrym stanie) po zakupie używanego auta. Nawet jeśli poprzedni właściciel zarejestrował samochód w innym mieście.

Do 31 stycznia 2022 roku, kupując samochód (zarówno nowy, jak i używany) mieliśmy obowiązek zarejestrować lub przerejestrować go w urzędzie w ciągu 30 dni. Nawet jeśli auto już było zarejestrowane w Polsce. W takiej sytuacji trzeba było zabrać ze sobą poprzednie tablice rejestracyjne (zatrzymuje je urzędnik) i wyrobić nowe.

Procedura ta kosztowała przede wszystkim trochę czasu, ale i uszczuplała budżet najczęściej o 180,50 zł. Po wydaniu nalepki kontrolnej z nowym numerem rejestracyjnym, trzeba też przykleić ją w miejscu starej. W tym roku przepisy zostaną jednak zmienione.

Jedynym obowiązkiem będzie wizyta w urzędzie w celu zmiany właściciela samochodu. Zniknie konieczność wymiany tablic i naklejki kontrolnej, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i niespełna 100 zł. Po zmianach załatwienie formalności będzie w większości przypadków kosztować ok. 80 zł.

Do tej pory przy rejestracji pojazdu trzeba było nalepkę przykleić w lewym, dolnym rogu przedniej szyby auta. Od 4 września 2022 roku zniknie obowiązek posiadania naklejki kontrolnej na szybie. 

Oznacza to, że nie będzie konieczności zrywania poprzedniej i naklejenia nowej nalepki, nawet przy zmianie numerów rejestracyjnych. Zniknie też opłata za wydanie nalepki kontrolnej (18,50 zł) przy pierwszej rejestracji auta w Polsce lub w przypadku chociażby wymiany szyby, która uległa uszkodzeniu. Od 4 września będziemy mogli zatem zająć się usunięciem naklejki ze swojego pojazdu.

Co ważne, w ramach tego samego pakietu deregulacyjnego (został podpisany w 2020 roku) zniesiono również konieczność posiadania karty pojazdu. Karty stracą swoją funkcję i nie będą wydawane również od 4 września 2022 roku. Oznacza to również oszczędności (75,50 zł) w przypadku konieczności wydania nowej karty pojazdu dla pojazdu sprowadzonego zza granicy lub zgubienia tego dokumentu.