23 września uznano Dniem Rolnictwa Ekologicznego w Unii Europejskiej. Inicjatywa ta związana jest z realizacją planu działania na rzecz rozwoju i podniesienia świadomości produkcji ekologicznej w Unii Europejskiej.

Celem konkursu jest wyróżnienie podmiotów ekologicznych, które opracowały innowacyjny, zrównoważony i inspirujący projekt przynoszący rzeczywistą wartość w dziedzinie produkcji i konsumpcji ekologicznej.

Konkurs obejmuje 7 kategorii:

  • Kategoria 1: Najlepszy rolnik ekologiczny (mężczyzna i kobieta),
  • Kategoria 2: Najlepszy region ekologiczny,
  • Kategoria 3: Najlepsze miasto ekologiczne,
  • Kategoria 4: Najlepszy biookręg ekologiczny,
  • Kategoria 5: Najlepsze MŚP ekologiczne,
  • Kategoria 6: Najlepszy sprzedawca detaliczny żywności ekologicznej,
  • Kategoria 7: Najlepsza restauracja ekologiczna.

W konkursie mogą startować rolnicy ekologiczni, miasto lub region, oferujący w szpitalach bądź szkołach ekologiczne posiłki lub w inny sposób promujący produkcję ekologiczną. W konkursie wystartować może również  przedsiębiorstwo, które działa w łańcuchu dostaw żywności ekologicznej w niespotykany sposób. Do konkursu może zgłosić się osoba, podmiot lub instytucja działająca w ekologicznym łańcuchu dostaw, z ciekawym projektem, który zwiększa przystępność cenową lub dostępność produktów ekologicznych w UE. Zgłoszenia mogą nadsyłać tylko osoby prawne lub fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania w jednym z państw członkowskich UE.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać w języku polskim od 25 marca 2022 r. do 8 czerwca 2022 r. za pośrednictwem odpowiednich formularzy przypisanych do poszczególnych kategorii konkursu.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się po raz pierwszy 23 września 2022 r., w Dniu Rolnictwa Ekologicznego w UE. Jeśli okoliczności pozwolą na organizację uroczystości wręczenia nagród na miejscu, zwycięzcy zostaną zaproszeni do Brukseli gdzie laureaci będą mogli przedstawić swoje projekty szerszej publiczności.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa i Rozwoju Wsi.

Konkurs ekologiczny