Gminny ośrodek pomocy społecznej w Lubinie-logoGmina Lubin przystępuje do realizacji rządowego programu „Korpus wsparcia seniorów” moduł I i moduł II w 2023.

Program skierowany jest do seniorów, którzy wymagają takiego wsparcia ze względu na:

• wiek: 65+
  • problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia
  • samodzielne gospodarstwo domowe
  • brak wystarczającego wsparcia osób bliskich;

„Korpus wsparcia seniorów” to program, który w założeniach ma bezpłatne wsparcie w zakresie zadań ujętych w dwóch modułach tj:

W Module I chodzi o: Wsparcie w czynnościach dnia codziennego:

• Pomoc w dostarczeniu produktów żywnościowych, np. z Federacji Polskich Banków Żywności, Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej czy Caritas,
  • zakup i dostarczanie seniorom zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze oraz środki higieny osobistej (koszt zakupionych produktów pokrywa senior),
  • zakup oraz dostarczanie seniorom ciepłych posiłków (koszty zakupu posiłku pokrywa senior),
  • wsparcie/pomoc w umawianiu wizyt lekarskich w miejscu zamieszkania seniora, pomoc w organizacji transportu seniora na wizytę lekarską (na koszt seniora), ułatwienie dostępności do specjalistycznej opieki zdrowotnej przez pomoc w zarejestrowaniu się do lekarza, towarzyszenie seniorowi podczas wizyty lekarskiej, badań, komisji lekarskiej itp.,
  • pomoc/towarzyszenie w zakresie realizacji recept
  • pomoc w załatwieniu prostych spraw urzędowych – gdy obecność seniora jest niezbędna do załatwienia sprawy – pomoc w dotarciu z seniorem do urzędu ( na jego koszt) i asysta,
  • wsparcie społeczne kontakt, spotkanie, rozmowę, grę w szachy, spacer, wspólne przygotowanie posiłku itp.
  • psychologiczne przez informowanie o dostępie do ogólnopolskich „telefonów zaufania” dla seniorów

Mechanizm udzielania pomocy w ramach Modułu I programu przedstawia się następująco:

Krok 1. Senior, decydując się na skorzystanie z pomocy przez wybór formy wsparcia określonej w programie, zgłasza się:

• przez ogólnopolską infolinię 22 505 11 11
  • lub bezpośrednio do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej tel: 503 769 131

Krok 2. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania seniora, ośrodka pomocy społecznej.

Krok 3. Pracownik ośrodka pomocy społecznej ustala z seniorem zakres wsparcia oraz termin pierwszej wizyty w miejscu zamieszkania w celu zweryfikowania zgłoszonej potrzeby.

Krok 4. Pracownik ośrodka pomocy społecznej, po odbytej wizycie, określi szczegółowy zakres i terminy świadczenia usługi wsparcia.

W Module II chodzi o: Poprawę bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania,  czyli dostęp do tzw. „opieki na odległość”- kontynuacja programu z 2022r, czyli

• zapewnienie bezpłatnego korzystania z opasek telemedycznych seniorom w 2023r, którzy programem zostali objęci w 2022r.
  • pozyskanie nowych użytkowników opasek telemedycznych w ramach zakupionych w 2022 roku

Część seniorów zrezygnowała z korzystania z opasek, najczęściej z powodu braku zasięgu w niektórych miejscowościach. Dlatego opaski można przekazać innym seniorom z miejscowości, w których zasięg jest bez zarzutu.

Realizatorem programu Korpus Wsparcia Seniorów w okresie od 1.01. do 31.12 2023r będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie i zatrudnieni w nim pracownicy socjalni oraz pozyskani do współpracy wolontariusze.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie zaprasza

do współpracy aktywnych mieszkańców gminy Lubin, którzy czują i mają wewnętrzną potrzebę pomagania drugiemu człowiekowi.

Współpraca będzie oparta o ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów.

Osoby gotowe do współpracy z nami w ramach wolontariatu ( nieodpłatnie) udzielałyby wsparcia w codziennym funkcjonowaniu seniorom biorącym udział w rządowym programie Korpus Wsparcia Seniorów polegającym na:

• osobistym kontakcie, spotkaniu, rozmowie,
  • wspólnym spędzaniu czasu
  • grze w szachy, karty lub inne gry,
  • czytaniu książki, prasy,
  • wspólnym spacerze,
  • wspólnym przygotowanie posiłku, deseru itp.

Chętnym do współpracy w ramach wolontariatu i programu Korpusu Wsparcia Seniorów zapewnimy ubezpieczenie OC i NNW, zwrot kosztów dojazdu do seniora oraz zakup środków ochrony osobistej.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny celem umówienia się na spotkanie w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubinie, ul. Księcia Ludwika I 3 tel: 503 769 131