W gminnych szkołach, przedszkolu i punktach przedszkolnych zrealizowano liczne programy związane z szeroko rozumianą kulturą fizyczną i sportem. Przedstawiamy pięć najważniejszych z nich, w tym dwa autorskie gminy Lubin.
Program Sprawny Dolnoślązaczek
Projekt skierowany jest do dzieci z klas I – III szkół podstawowych. W programie uczestniczą wszystkie szkoły gminy Lubin: SP Krzeczyn Wielki, SP Szklary Górne, SP Raszówka, SP Niemstów, SP Siedlce.
Ideą programu „Sprawny Dolnoślązaczek” jest propagowanie aktywnej postawy, zdobywania odznak sportowych potwierdzających zdobycie poszczególnych sprawności z sześciu zasadniczych bloków sportów z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny.
Proponowane sporty i przykładowe umiejętności do opanowania przez uczniów w ciągu trzech lat: m.in.
- Rowerzysta – Turysta – umiejętność jazdy na rowerze; znajomość zasad bezpiecznego poruszania się oraz przepisów i znaków drogowych;
- Piłkarz –Nożny/Ręczny/Koszykarz/Siatkarz – rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole; opanowanie podstawowych umiejętności gry; podstawowe wiadomości z zakresu przepisów sędziowania i organizacji zabaw i gier sportowych;
- Saneczkarz – Narciarz – Łyżwiarz – jazda na sankach z górki, spacer na nartach biegowych, jazda na łyżwach;
- Gimnastyk – Tancerz;
- Lekkoatleta; Pływak – Wodniak
Operatorem Wojewódzkim programu Sprawny Dolnoślązaczek jest Szkolny Klub Sportowy „Dolny Śląsk”. Program realizowany jest w ramach projektu aktywnościowego Województwa Dolnośląskiego SPORT – LUBIĘ TO. Objętych projektem było 333 uczniów z kl. I-III.
Autorski projekt gminy Lubin Akademia Żaczek
Skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat, uczęszczających do przedszkola i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Lubin. Celem projektu jest m.in.:
- aktywizacja najmłodszych mieszkańców;
- popularyzacja sportu, poprzez zabawy ruchowe prowadzone pod kierownictwem trenera sportowego;
- wyrabianie nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu oraz aktywnego uczestnictwa w zajęciach ruchowych;
- trening ogólnorozwojowy zapobiegający otyłości i innym chorobom cywilizacyjnym; uatrakcyjnienie zajęć ruchowych prowadzonych dla najmłodszych w ramach wychowania przedszkolnego;
- edukacja dotycząca zdrowego odżywiania się, nawadniania, zdrowego trybu życia, nauka właściwych postaw sportowych;
Podczas zajęć dzieci rozwijały cechy motoryczne tj. skoczność, zwinność, szybkość, koordynację ruchową, gibkość. Dodatkowym atutem atrakcyjności zajęć jest wykorzystywanie przyrządów i przyborów: piłek, balonów, ringo, stożków, woreczków, skakanek itp.
Zajęcia wzbogacone zostały, także o elementy gimnastyki korekcyjnej. Zajęcia odbywają się 1 raz w tygodniu przez 60 minut dla każdej z grup w ramach podstawy programowej. Prowadzone są przez zatrudnionego trenera wspólnie z nauczycielami wychowania przedszkolnego.
Na rozpoczęciu i zakończeniu zajęć przeprowadzone zostały testy sprawnościowe uczestników. Dzieci poprawiły swoje wyniki m.in. w długości skoku w dal z miejsca, a także celności rzutu do celu.
W zajęciach uczestniczyły dzieci ze wszystkich szkół podstawowych, w których zorganizowane są oddziały przedszkolne tj. SP w Krzeczynie Wielkim, SP w Siedlcach, SP w Niemstowie, SP w Szklarach Górnych, SP w Raszówce oraz Przedszkolu w Raszówce wraz z oddziałem zamiejscowym w Lubinie. W roku szkolnym 2022/2023 uczestniczy łącznie 175 dzieci.
Program Szkolny Klub Sportowy
Projekt jest skierowany do uczniów szkół bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną. Program ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole.
Znamiennym elementem wyróżniającym jest to, uczestnikami zajęć powinni być uczniowie nie biorący udziału w zajęciach sportowych prowadzonych w klubach sportowych. Zajęcia sportowe są przeprowadzane zarówno na boiskach sportowych jak i na sali gimnastycznej w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach.
Najczęściej są to gry zespołowe, lekkoatletyka, zajęcia ogólnorozwojowe. Wymagane jest, aby uczestnicy zajęć przynajmniej raz na semestr przeszli testy sprawnościowe, których wyniki zostaną wprowadzone przez osoby prowadzące zajęcia sportowe do elektronicznej bazy, co pozwoli na ustalenie postępów.
W zajęciach SKS biorą udział uczniowie czterech szkół, po jednej grupie w: SP w Krzeczynie Wielkim, Siedlcach i Szklarach Górnych oraz dwie grupy w Raszówce. Łącznie w zajęciach bierze udział 98 uczniów. Każda grupa w okresie realizacji projektu przeprowadzone zostanie 58 jednostek zajęć sportowych dla każdej grupy. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu po jednej godzinie zegarowej. Realizacja zajęć od 1 marca do 30 listopada 2022 r.
Operatorem Wojewódzkim programu jest Dolnośląska Federacja Sportu wspólnie ze Szkolnym Klubem Sportowym. Program dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, po której stronie jest wynagrodzenie osób prowadzących zajęcia sportowe, natomiast po stronie gminy Lubin jest współfinansowanie opłaty startowej za udział każdej z grup oraz udostępnienie obiektów sportowych wraz ze sprzętem sportowym niezbędnym do realizacji zajęć pozalekcyjnych.
Nauka gry w szachy w ramach projektu Gambit – autorski projekt gminy Lubin
Jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 5 lat do 15 lat, to cykl szkoleń obejmujących naukę gry w szachy realizowanych w roku szkolnym 2021/2022. Prowadzenie zajęć w trzech ośrodkach szkoleniowych tj. świetlicach wiejskich w miejscowości Obora, Raszówka, Siedlce. Niniejsze lokalizacje uwzględniają w miarę możliwości równomierny dostęp dzieci.
Realizacja zajęć od października 2021 r. do końca czerwca 2022 r. Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu dla każdej grupy. Szkolenia szachowe prowadzone były w dwóch grupach szkoleniowych (młodszej i starszej) po ok. 10 osób każda. Łącznie w projekcie uczestniczyło 60 osób. Zajęcia prowadzone były przez instruktora szachowego posiadającego najwyższą kategorię szachową Polskiego Związku Szachowego, mającego wieloletnie doświadczenie trenerskie w zakresie gry w szachy i pracy z dziećmi i młodzieżą.
W ramach projektu zorganizowano turnieje szachowe na rozpoczęcie naboru do szkółek w miesiącu październiku 2021 r. oraz na zakończenie cyklu szkoleń w miesiącu czerwcu 2022 r. Na potrzeby organizacji szkoleń i turniejów szachowych zakupiono pomoce dydaktyczne urozmaicające i ułatwiające szkolenie tj. tablicę demonstracyjną, szachownice z pionkami do gry, pamiątkowe breloczki z figurami szachowymi tj. wieża, goniec, skoczek, król, dedykowane zarówno początkującym, jak i zaawansowanym graczom. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami i dyplomami oraz nagrodami książkowymi o tematyce szachowej.
W roku szkolnym 2022/2023 ruszyły zapisy do kolejnej edycji projektu „Gambit” obejmując cyklem szkoleń szachowych wszystkie chętne dzieci i młodzież z gminy Lubin w wieku od 5 lat 15 lat. Utworzone zostały grupy początkujące (młodsza i starsza) oraz grupa średnio-zaawansowana. Zajęcia prowadzone są jeden raz w tygodniu dla każdej grupy na terenie Gminy Lubin tj. w miejscowości Raszówka, Siedlce, Obora, a także w siedzibie Urzędu Gminy w Lubinie. Zajęcia będą prowadzone od września 2022 r. do czerwca 2023 r. Łącznie uczestniczy w nich 50 dzieci.
Projekt dofinansowany ze środków przyznanych z KGHM Polska Miedź w wysokości 30 000,00 zł
Projekt edukacja przez szachy w szkole „Szach-Mat” – autorski projekt gminy Lubin, przy wsparciu merytorycznym Dolnośląskiego Związku Szachowego
Nauką gry w szachy objęte zostały wszystkie dzieci uczęszczające do klas I – III w sześciu szkołach podstawowych gminy Lubin (w tym w Szkole Filialnej w Osieku. Zajęcia szachowe prowadzone były w ramach podstawy programowej, w części dotyczącej zajęć edukacji matematycznej, obejmując 333 osoby tj. wszystkich uczniów z kl. I-III.