Rozstrzygnięcie konkursu „Tradycyjna zabawka z drewna”Drewniane zabawki, które w ostatnich latach odzyskują swoją popularność, były bohaterami konkursu zorganizowanego przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Wpłynęło ponad 20 wyczarowanych z drewna przedmiotów, z których jury wybrało te najbardziej pomysłowe i precyzyjnie wykonane. Koniki na biegunach, domek dla lalek czy drewniane samochody i samoloty – to tylko niektóre z nich.

– Pomysłowość i kreatywność laureatów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Mamy tu interaktywne zabawki, a także odniesienia do literatury. Jedna z uczestniczek zaprezentowała bohatera bajki Carlo Collodiego – Pinokio – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor OKGL.

Nieprzypadkowo uroczystość wręczenia nagród odbyła się w miejscu wystawy „Wyczarowane z drewna”. Nagrodzone prace wzbogacą bowiem jej zbiory. Powstanie wystawy, przywołującej wspomnienia sprzed lat, zainicjował wójt Tadeusz Kielan, ofiarowując własnoręcznie wykonane drewniane przedmioty codziennego użytku oraz miniaturowe urządzenia rolnicze.

– Jesteśmy w miejscu szczególnym, wystawa „Wyczarowane z drewna” to niezwykła podroż w przeszłość i świat dzieciństwa, współtworzony przez mieszkańców Gminy Lubin. Cieszę się, że w projekt miał charakter wielopokoleniowy. Dzieci współpracowały z rodzicami i dziadkami. Dzięki tej wspólnej pracy powstały piękne użytkowe zabawki cieszące odwiedzających wystawę – mówi wójt Tadeusz Kielan.

To niezwykłe wydarzenie było również okazją do podziękowania kolejnym mieszkańcom gminy, którzy zaangażowali się w tworzenie wystaw  „Wyczarowane z drewna”  oraz  „Gmina Lubin – wczoraj i dziś”. Uhonorowani zostali darczyńcy z różnych miejscowości naszej gminy, którzy wzbogacili obie wystawy w bezcenne eksponaty: Bolesław Banaś, Jadwiga Chaczko, Joanna Hofman, Andrzej Lis, Janina Mucha, Andrzej Paryła, Małgorzata Polniak, Zbigniew Polniak i Małgorzata Ryś.

Szczególne podziękowania za wsparcie konkursu i  inicjatywy promującej postawy  proekologiczne skierowane zostały również do Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych,  Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce oraz Punktu Przedszkolnego w Wiercieniu.

Laureaci konkursu:

Kategoria I: