Na zaproszenie wójta Tadeusza Kielana, stałą wystawę prezentującą pierwsze powojenne lata życia na ziemiach odzyskanych odwiedziła grupa młodzieży ucząca się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej. Muzealne eksponaty i ich zastosowanie były zaskoczeniem dla  wielu przyszłych rolników.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą oraz darczyńcą wielu przedmiotów wystawy „Gmina Lubin wczoraj i dziś” jest wójt Tadeusz Kielan. Prywatnie jest kolekcjonerem wielu rzeczy i wielkim miłośnikiem kultywowania tradycji oraz troski o wspomnienia i pamiątki z przeszłości.

– Młodzież ze szkoły w Rudnej uczestniczy w organizowanych w naszej gminie spotkaniach Dolnośląskiej Izby Rolniczej, dlatego zaprosiłem nauczycieli i uczniów do odwiedzenia wystawy. Nie ukrywam, że zawsze z dużą satysfakcją i dumą oprowadzam gości po tej wystawie, opowiadając o urządzeniach i przedmiotach sprzed dziesiątek lat, którymi posługiwali się tuż po wojnie nasi mieszkańcy – mówi Tadeusz Kielan. – Dla moich równolatków to jak powrót do przeszłości i często nostalgiczne wspomnienia, a dla młodzieży to zupełnie inny świat.

Bożena Bączek, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej, wywodząca się z rolniczego domu, ze śmiechem pokazywała uczniom jak doiło się krowy. Młodzież była trochę onieśmielona, ale później znaleźli się chętni do przetestowania swoich sił.

–  Dziś świat, szczególnie w rolnictwie wygląda zupełnie inaczej. Mamy nowoczesny sprzęt, który bardzo ułatwia pracę ale warto żeby uczniowie wiedzieli jak to kiedyś było, dlatego z przyjemnością skorzystaliśmy z zaproszenia i odwiedziliśmy sąsiednią gminę – mówiła Bożena Bączek.

Wystawę odwiedzają liczne grupy, szczególnie przedszkolaków i dzieci ze szkół. Zachęcamy do odwiedzin Ośrodka Kultury Gminy Lubin.