Spotkanie z terapeutąWielu dorosłych zastanawia się, jaki wpływ na rozwój dzieci ma cyfrowa technologia, gry komputerowe czy nadmierne korzystanie ze smartfonów. Rodzice martwią się, że ich pociechy spędzają wiele godzin na przeglądaniu filmików, mediów społecznościowych czy graniu w sieci. Gdzie leży granica pomiędzy umiejętnym wykorzystaniem nowych technologii, a uzależnieniem od nich?

Wychodząc naprzeciw tym dylematom, Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce zaprosiła terapeutę i autora książek Krzysztofa Piersę – specjalistę w dziedzinie uzależnień od nowoczesnych technologii i cyberzagrożeń. We wszystkich szkołach gminy Lubin przeprowadzono serię spotkań z młodzieżą klas VI-VIII oraz z rodzicami w bibliotece w Raszówce. Wszystko to w ramach projektu edukacyjno – profilaktycznego, którego realizację sfinansowano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubinie. Ogółem w spotkaniach wzięło udział blisko 300 osób.

Krzysztof Piersa poruszał bardzo ważne obecnie tematy związane ze współczesnym światem dzieci i młodzieży, dotyczące głównych zagrożeń związanych z uzależnieniem od gier komputerowych i internetu, wyjaśniał jak zaczyna się to uzależnienie i do jakich konsekwencji prowadzi. Przedstawił fakty i mity związane z rozwojem, jak i zagrożeniami w cyfrowej rozrywce. Skupił się również na największych problemach życia w internetowej społeczności, w tym wiele uwagi poświęcił problemowi hejtu w sieci i tego jak sobie z nim radzić.

Spotkania z Krzysztofem Piersą były ogromnym zaskoczeniem dla młodzieży. Zaskoczenie bardzo szybko przerodziło się w zachwyt i niesamowite zainteresowanie. Pan Krzysztof mówił w „ich języku”, potrafił odpowiedzieć na pytanie dotyczące cyfrowego świata. począwszy od gier na sprzęcie skończywszy. Zaskoczeniem dla uczniów była również ogromna znajomość youtuberów i TikToka.

Terapeuta zaskarbił sobie życzliwość, zainteresowanie i ogromne zaangażowanie młodzieży dzięki temu, że nie demonizował komputerów, internetu czy telefonów komórkowych. Wskazał jednak, kiedy zaczyna się problem i do czego doprowadza nieumiejętne i zbyt długie korzystanie z nich.

Zwrócił również uwagę na to, ile wspaniałych rzeczy, rozwijania pasji, spełniania marzeń można zrobić, kiedy umiejętnie gospodaruje się czasem. Na swoim przykładzie wskazał, jak rozwinął swoje pasje w zawód i sposób na życie, pomimo, że jak sam twierdzi, również był uzależniony od gier komputerowych. Jedna z uczennic, zapytana o opinię na temat spotkania odpowiedziała:

– Wreszcie ktoś z nami normalnie rozmawiał o grach, nie mówił, że to samo zło.

Wspaniałą recenzja spotkań niech będzie fakt, że w każdej ze szkół padło pytanie czy / kiedy pan do nas jeszcze przyjedzie.

Książki „Komputerowy ćpun 2.0”, „”Złota rybka w szambie”, „Trener marzeń” oraz „Liceum ogólnomagiczne” autorstwa Krzystofa Piersy zakupione w ramach projektu dostępne są dla czytelników we wszystkich bibliotekach gminy Lubin.

Podczas spotkania dla rodziców terapeuta wskazał największe zagrożenia dotyczące gier komputerowych i związanych z nimi mikropłatności oraz wieku użytkowników poszczególnych gier. Jednoczenie podpowiedział proste rozwiązania na ograniczenie korzystania ze smartfonów w naszych domach – dotyczy to zarówno młodych jak i dorosłych mieszkańców. Na postawie prawdziwych sytuacji przestrzegał przed konsekwencjami „zagubienia dziecka w sieci”.