Wycieczka na zielonogóskie WinobranieBlisko 50 osób wzięło udział w wycieczce zorganizowanej przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin i  odwiedziło zielonogórskie Winobranie – jedno z największych wydarzeń kulturalnych tego regionu. Na zielonogórskim rynku zaprezentowało się kilkadziesiąt producentów wina, w tym Winnica Julia, którą  także odwiedzono.

Tradycje związane z winiarstwem w Zielonej Górze sięgają XIV wieku. Od tego czasu handel oraz produkcja białego i czerwonego wina gronowego stale rosła. Sprawiło to, że region zaczął słynąć z uprawy naprawdę wyjątkowego trunku.

Uczestnicy wycieczki nie tylko obejrzeli uprawy ale również wzięli udział w degustacji win, wysłuchali cennych wskazówek dotyczących uprawy winorośli i procesu tworzenia wina. Oryginalną atrakcją winnicy, którą odwiedzili  jest Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich. Po tym niezwykłym mini muzeum oprowadzali ich właściciele winnicy, przywołując historię tych szczególnych budowli.

Program tej  enoturystycznej – czyli winiarskiej wyprawy obejmował również odwiedziny w Palmiarni stojącej na szczycie Wzgórza Winnego, przyciągającej miłośników egzotycznej roślinności. Można tam zobaczyć jedną z najwyższych palm w Polsce i liczne akwaria. Wznosi się w historycznym miejscu, wokół  dawnego domu winiarza Augusta Gremplera, założonego w 1818 roku. To on założył tam pierwszą wytwórnię wina musującego. Winiarnia zbankrutowała na przełomie XIX i XX wieku, a w 1961 roku na tyłach dawnej winiarni wybudowano szklarnię, w której nasadzono palmy oraz uruchomiono kawiarnię.

Podróż do stolicy winiarstwa, zorganizowana przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach projektu „Kulinaria Gminy Lubin 2021”.