Troje uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim będzie reprezentować gminę Lubin w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Pierwsze kwalifikacje turniejowe przeprowadzano w gminnych szkołach. Najlepsi zawodnicy – reprezentując swoje szkoły – spotkali się w siedzibie urzędu – na gminnych eliminacjach. Uczestników turnieju podzielono na dwie grupy wiekowe, dla których przygotowano oddzielne testy. Najlepsza w całościowych kwalifikacjach była Julia Dydak ze szkoły w Krzeczynie Wielkim, która zdobyła aż 29,75 punktów na 30 możliwych. Julia wraz z Martyną Denko oraz Filipem Jasińskim, którzy również są uczniami z Krzeczyna Wielkiego, będzie reprezentować gminę w kolejnych eliminacjach.
– Jesteśmy dumni, że macie tak dużą wiedzę na temat zapobiegania pożarom. Mam nadzieję, że będziecie się nią dzielić z rówieśnikami i trzymamy za was kciuki podczas powiatowych zawodów – mówił Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin, wręczając laureatom nagrody.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Zakres wiedzy jest bardzo szeroki i obejmuje:
- wiedzę ze znajomości przepisów przeciwpożarowych
- zasady postępowania na wypadek pożaru
- praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym
- wiedzę na temat techniki pożarniczej
- organizację ochrony przeciwpożarowej szeroko rozumianego ratownictwa
- wiedzę z zakresu bezpieczeństwa powszechnego
- historię i tradycję ruchu strażackiego
Organizatorami gminnych eliminacji byli członkowie prezydium Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych- prezes Grzegorz Obara oraz wiceprezes Marek Maślej, który był również autorem konkursowych pytań.
Testy dedykowane były dwóm grupom wiekowym, czyli uczniom klas I-IV oraz klas V-VIII. Każdy z nich składał się z 30 pytań. Trzeba było zaznaczyć jedną właściwą odpowiedź oraz opisać przedmioty znajdujące się na rysunkach. Przykładowe pytania z testu dla najmłodszych uczestników to:
- Do gazów gaśniczych nie zaliczamy: tlenku węgla, azotu, dwutlenku węgla
- Oddawanie skoków na skokochron duży podczas ćwiczeń odbywa się: maksymalnie z drugiego piętra, nie powinno się skakać, z dowolnej wysokości nie przekraczającej wskazań producenta
W starszej grupie wiekowej pytanko m.in. o:
- Jaki gaz o właściwościach wybuchowych wydziela się podczas ładowania akumulatorów kwasowych: metan, etan, wodór
- Jaki rodzaj drzewostanu jest najbardziej podatny na rozwój pożaru: mieszany, liściasty, iglasty