Msza dożynkowa, szczepienia, festyn i zabawa w CzerńcuPiękny wieniec, chleb dożynkowy i błogosławieństwa dla rolników  – w Czerńcu tradycyjne jak co roku, w ostatnich dniach sierpnia mieszkańcy dziękowali za plony. Była to także doskonała okazja do zorganizowania festynu, podczas którego  oprócz warsztatów i konkursów zorganizowano punkt szczepień przeciwko koronawirusowi.

Wieniec uwiły mieszkanki Czerńca, które także zadbały o dożynkowy chleb, który po mszy został sprawiedliwie podzielony przez starostów Angelike Nowicką i Pawła Kotarbińskiego.

Przed świetlicą zorganizowano festyn, na którym zarówno na dorosłych, jak i najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji i niespodzianek.

– Bardzo fajnie jest, malowałem, bawiłem się na dmuchawcach i robiłem ogromne bańki – mówił uradowany 7-letni Gracjan.

Mama Gracjana po raz pierwszy w życiu miała okazję malować kamienie. Robiono też koraliki, bransoletki. Najważniejsze było jednak to, że można było się  spotkać i porozmawiać po wielomiesięcznej  izolacji.

 – Niestety nie ma wśród nas teraz rolników, bo właśnie większość zajmuje się dziś wysiewem rzepaku – mówiła  Lilia Chudy, sołtys Czerńca, także rolniczka. – Ten rok był bardzo ciężki pod względem pogody, za dużo i za często padało. Dlatego teraz jak mamy dzień bez deszczu to mąż zamiast świętować musi wysiać.

Do świętujących mieszkańców Czerńca przyjechał także m.in. wójt Tadeusz Kielan i jego zastępca Bartosz Chojnacki.  W prezencie przywieźli  monografię miejscowości Czerniec, którą otrzymali wszyscy uczestnicy festynu.

Msza dożynkowa, szczepienia, festyn i zabawa w CzerńcuZabawę zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich w Czerńcu, które uzyskało na ten cel  dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na miejscu można było się zaszczepić przeciwko koronawirusowi, w ramach Narodowego Programu Szczepień

Punkt szczepień powstał dzięki współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Legnicy. Na miejscu można było uzyskać od razu potwierdzenie zaszczepienia, paszport covidowy i wypełnić zgłoszenie do konkursu „W Gminie Lubin #SzczepimySię i wygrywamy”.

– Apeluję do niezaszczepionych by korzystali z takich inicjatyw i zaszczepili się,  przed nami bowiem nieuchronna  czwarta fala zachorowań, związana z powrotami z urlopów. W wielu krajach gwałtownie rośnie liczna zarażonych, nas to nie ominie jeśli nie wzrośnie liczba zaszczepionych. Może niezdecydowanych przekonają fakty. Wszyscy pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Legnicy zostali zaszczepieni i nikt nie zachorował, za to na oddział covidowy, którym kieruję przez wiele tygodni trafiały osoby, które nie przyjęły szczepień – argumentował  Ryszard Kempa, specjalista chorób zakaźnych i koordynator ds. szczepień.

– Trzeba to się szczepię – mówił 18-letni Mateusz z Czerńca, który skorzystał  z akcji zorganizowanej przez koło Gospodyń Wiejskich. Podobnie jak m.in.  64-letni Edward Szuszkiewicz:

– Nie było wcześniej  okazji, teraz jest szczepienie we wsi, to korzystam.

Zaszczepieni otrzymali drobne upominki, w tym piękne kolorowe pierniczki przygotowane przez radną i inicjatorkę przedsięwzięcia Joannę Pietruszkę:

– W organizację festynu zaangażowało się wiele osób z lokalnej społeczności.  Oprócz sołtys Lilli Chudy, także rada sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, ale również indywidualni mieszkańcy zamieszkujący Czerniec. Wszystkim bardzo dziękujemy.

Oprócz możliwości zaszczepienia i atrakcji festynowych, wieczorem przygotowano dla uczestników zabawę taneczną.