W sześciu gminnych szkołach podstawowych, w tym w jednej placówce filialnej, zorganizowano dziś uroczyste akademie i dokładnie 943 uczniów świętuje już wakacje. Dla ósmoklasistów  było to symboliczne zamknięcie ważnego etapu w życiu  i nowy krok w przyszłość. To zakończenie roku było także wyjątkowe dla Lucyny Szudrowicz, dyrektor szkoły w Raszówce, która po 22 latach zarządzania placówką, oddaje jej stery w inne ręce przechodząc na emeryturę.

24 czerwca nadszedł tak długo oczekiwany w szkołach dzień. Uczniowie, nauczyciele, rodzice spotkali się na akademiach, aby uroczyście zakończyć rok pracy i nauki.  To czas podsumowań, podziękowań i gratulacji.

W szkołach podstawowych gminy Lubin funkcjonowało w minionym roku szkolnym  50 oddziałów szkolnych, 7 oddziałów przedszkolnych a w nich 104 dzieci, kolejnych 114 dzieci w punktach przedszkolnych oraz 235 dzieci w 10 oddziałach gminnego przedszkola. Warto dodać, że w tym roku szkolnym z nauki w polskim systemie oświaty korzystali także obywatele Ukrainy – w przedszkolach było ich 16, w szkołach podstawowych 31 dzieci. Na koniec tych statystycznych danych dodajmy, że gmina zatrudnia łącznie 132 nauczycieli.

Z okazji zakończenia roku, w intencji bezpiecznych wakacji i podziękowań za całoroczny wysiłek, organizowano okolicznościowe msze święte. W Raszówce miała ona szczególną intencję, była bowiem m.in. podziękowaniem dla Lucyny Szudrowicz, dyrektor szkoły, która zdecydowała o przejściu na emeryturę.

– Dyrektor jak matka dbała i troszczyła się o każde dziecko, dziękujemy jej za życzliwość i zaangażowanie. Szkoła rozbudowała się i wypiękniała przez 22 lata zarządzania nią przez Lucynę Szudrowicz. Życzymy jej wiele błogosławieństw na kolejne lata – mówił ksiądz proboszcz Stanisław Buchta.

Lucyna Szudrowicz została powołana na dyrektora Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce 18 maja 2000 roku. Ta data jest dla niej symboliczna, bowiem to rocznica urodzin Jana Pawła II, a dyrektor podkreśla, że oprócz wartości patriotycznych bliskie są jej także wartości chrześcijańskie.

– Jestem bardzo wzruszona piękną mszą i kazaniem. Nauczycielstwo było moim powołaniem, już od dziecka chciałam uczyć. W drugiej klasie liceum profesor Stanisław Toczek zauważył i pokierował mną w kierunku matematyki i w ten sposób spełniałam swoje marzenia – mówiła dyrektor. Już w murach szkoły na uroczystym apelu dodała – Udało mi się zrealizować bardzo wiele marzeń związanych z zarządzaniem szkołą. Jak zaczynałam pracę były tu tylko dwa komputery, jeden w pracownik drugi w sekretariacie. Dziś jesteśmy nowocześni, mamy bardzo dobre wyniki w nauce, a szkoła wypiękniała i rozbudowała się. Dziękuję współpracownikom, uczniom i rodzicom, bo bez was nie udałoby mi się zrealizować tych wszystkich planów i marzeń.

Specjalny upominek, list gratulacyjny i moc podziękowań oraz życzeń, złożył na ręce dyrektor Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

– W życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, że trzeba pożegnać się z zawodem, który dla wielu był pasją i głównym celem. Moment przejścia na emeryturę to czas, który skłania do podsumowań i refleksji. Przez lata pracy tworzyła pani sprawnie działającą, nowoczesną szkołę,  przyjazną uczniowi i mocno widoczną w gminnej sieci szkolnej. Dziękuję pani za wieloletni trud i serce włożone  w przekazywanie wiedzy i kształtowanie charakterów uczniów, odpowiedzialne realizowanie zadań związanych z powierzonym stanowiskiem, dbanie o stały rozwój szkoły, ogromną troskę o uczniów, służenie radą i doświadczeniem nauczycielom. Jednocześnie życzę zasłużonego, ale aktywnego odpoczynku, zdrowia i radości z odkrywania nowych wyzwań i pasji oraz pomyślności w życiu osobistym – mówił Tadeusz Kielan.

Uroczysta akademia to był moment szczególnego pożegnania także dla ósmoklasistów, którzy wchodzą w nowy ważny etap życia. W związku z tym nastąpiła uroczysta zmiana pocztów sztandarowych. Było mnóstwo kwiatów, podziękowań, wzruszeń i piękne występy artystyczne.