Policjanci z lubińskiej komendy opublikowali nagranie rozmowy z oszustem, który podszywając się pod pracownika banku wymusza zainstalowanie aplikacji tzw. zdalnego pulpitu. W tym przypadku przestępca trafił na funkcjonariusza policji i nie doszło do oszustwa. Jednak wiele osób straciło niekiedy wszystkie oszczędności swojego życia, a także na ich szkodę były zaciągane kredyty. Posłuchaj i nie daj się nabrać.

Oszuści podszywający się pod pracowników banku zbierają żniwa. Pokrzywdzeni, dzięki tej metodzie, zostają pozbawieni czasem oszczędności całego życia. Złodzieje są bardzo wiarygodni, przez co może zostać wyłączona czujność nawet ostrożnej na co dzień osoby. Dlatego też, ku przestrodze, policjanci publikują nagranie, na którym oszust dodzwonił się do funkcjonariusza.

Mężczyzna przedstawił się jako pracownik banku, który udawał zaniepokojonego wykrytą przez bank podejrzaną transakcją na koncie swojej, jak miał nadzieję… ofiary. Podał nawet dane osoby, która logowała się na koncie pokrzywdzonego, oczywiście zmyślone. Jednak człowiekiem który naprawdę chciał okraść rozmówcę była osoba po drugiej stronie słuchawki, podająca się za pracownika banku z „działu bezpieczeństwa”.

Oszust, jak słychać na nagraniu, w umiejętny sposób podaje rozmówcy instrukcję pobrania aplikacji na telefon, która ma oczyścić z wirusów jego zainfekowany komputer.

Przypominamy: jeżeli zainstalujemy taką aplikację, wówczas przestępca widzi wszystko, co robimy na smartfonie, czy komputerze. Otrzymuje on także pełną kontrolę nad naszym kontem bankowym. Kradzione są dostępne tam środki finansowe, mogą również z naszego konta zostać zaciągnięte kredyty.

W tym przypadku nie doszło do oszustwa, ale ostrzegamy  przed oszustami wymuszającymi instalację aplikacji tzw. zdalnego pulpitu.

Co możemy zrobić aby uchronić się przed tego typu procederem?

W podobnej sytuacji natychmiast rozłączmy się i osobiście skontaktujmy się ze swoim bankiem. Policjanci ostrzegają, aby nie pobierać na swój telefon żadnych aplikacji na czyjeś polecenie. Nie należy otwierać także żadnych nieznanych linków otrzymanych w wiadomościach.