Magdalena Dubińska dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin została wyróżniona przez Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia i otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Z okazji przypadających na maj Dni Kultury Gminnej w tym roku wyróżniono także instruktorów i akompaniatorów gminnych zespołów folklorystycznych. Zwieńczeniem tego kulturalnego popołudnia był koncert Sławka Uniatowskiego.
Co roku w świetlicy w Oborze spotykają się mieszkańcy związani z kulturą, sztuką i muzyką by wyróżnić osoby oraz grupy artystyczne za wybitne osiągnięcia i dorobek artystyczny. Podczas tegorocznego spotkania, które było VII edycją Dni Kultury Gminnej, w sposób szczególny podziękowano instruktorom i akompaniatorom prowadzących gminne zespoły prezentujące folklor.
„Folklor bowiem, to nic innego, jak odnajdywanie własnych korzeni. Muzycy folkowi szukają tematów tradycyjnych, często studiują dawne techniki i sposoby interpretacji, rekonstruują instrumenty, lecz to tylko początek ich pracy. Warunkiem koniecznym jest tu twórcza postawa, odnalezienie samego siebie w łańcuchu tradycji. Dlatego muzyka folklorystyczna, choć sięga często głęboko w przeszłość, jest żywa i zrozumiała” – tak mówił Oskar Kolberg, wybitny badacz kultury ludowej.
Nagrody za propagowanie folklory w gminie Lubin otrzymali: Tomasz Nowosiadło, Teresa Kot, Jerzy Domagała, Witold Klocek, Franciszek Zjawin, Marek Pęciak i Maria Chrzanowska. Sylwetki nagrodzonych prezentujemy poniżej.
Był to wyjątkowy wieczór także dla gospodyni i twórczyni Dni Kultury Gminnej. Magdalena Dubińska odebrała z rąk wójta Tadeusza Kielana Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, które za szczególne osiągnięcia przyznał jej Minister Kultury.
– Bardzo się cieszę, że miałem zaszczyt wręczyć to honorowe wyróżnienie. Jednocześnie bardzo dziękuję Magdalenie Dubińskiej oraz wyróżnionym dziś artystom, którzy zazwyczaj są w cieniu, za zaangażowanie, poświęcony czas, bo to dzięki wam gmina Lubin rozbrzmiewa muzyką, śpiewem, tańcem i radością – mówił wójt Tadeusz Kielan.
– Nagroda, którą otrzymałam to efekt pracy całego zespołu Ośrodka Kultury Gminy Lubin, za którą dziś imiennie mam okazję podziękować. Jednak bez wsparcia naszego samorządu czyli wójta i radnych, nie udało by się nam osiągnąć tak dobrych efektów – podkreślała Magdalena Dubińska.
Gminny kalendarz imprez kulturalnych jest bardzo imponujący. Dodatkowym atutem działalności OKGL jest bardzo dobra współpraca z sołectwami, przygotowywanie wspólnych przedsięwzięć i bardzo atrakcyjna oferta zajęć, warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Po wielu gratulacjach życzeniach na zebranych w świetlicy czekała coroczna uczta muzyczna. Tym razem gościem popołudnia był Sławek Uniatowski, któremu akompaniował Michał Jakubczak. Artysta oczarował publiczność nie tylko barwą głosu oraz wykonaniem zarówno autorskich piosenek, jak i coverów, ale także uśmiechem i dowcipem.
Więcej zdjęć można zobaczyć na facebookowym profilu gminy Lubin.
Nagrodzeni instruktorzy i akompaniatorzy
Marek Pęciak
Wieloletni akompaniator zespołu folklorystycznego Zachęta, prezentującego stroje i folklor Dolnego Śląska. Tworzy aranżacje do utworów prezentowanych zarówno w zespole jak i grupie teatralnej Zwykli Ludzie, której jest członkiem. Jego aranżacje pozwalają ocalić od zapomnienia wiele ludowych utworów. Bierze udział w wielu projektach i inicjatywach propagujących folklor nie tylko w gminie. Wraz z zespołem Zachęta odwiedził zaprzyjaźnioną francuską gminę Sathonay -Camp prezentując bogaty repertuar pieśni regionalnych.
Witold Klocek
Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze na kierunku muzycznym. Od 17 lat kierownik zespołu Leśne Echo, będącego w 2023 roku laureatem nagrody Anioły Kultury Gminy Lubin w kategorii Muzyka. Tworząc program artystyczny dla zespołu wykorzystuje teksty i muzykę z terenu Śląska Cieszyńskiego. Zespół Leśne Echo prezentuje się w strojach tego regionu.
Na zaproszenie gminy partnerskiej Sathonay -Camp występował we Francji promując rodzimy folklor. Uczestniczy w wielu projektach w gminie Lubin na rzecz zachowania i propagowania muzyki ludowej. Inicjuje międzypokoleniowe działania i przekazuje najmłodszym pokoleniom folklor, m.in. we współpracy ze szkołą i przedszkolem w Raszówce.
Tomasz Nowosiadło
Dyplomowany instruktor tańca. Współzałożyciel zespołu Furmani, współpracował z zespołem folklorystycznym Lubin. Urodzony w Rzeszowie znawca muzyki ludowej, obyczajów tego regionu. Przygotował specjalny program na jubileusz 35 -lecia zespołu, będącego laureatem nagrody Super Anioł Kultury Gminy Lubin w kategorii Muzyka.
Franciszek Zjawin
Muzyk, akordeonista i aranżer. Przez wiele lat członek zespołu folklorystycznego Koniczynki, prezentujący się w strojach ludowych z regionu Dolnego Śląska. Istniejący od 40 lat zespół jest również laureatem Super Anioła Gminy Lubin. Grupa prezentuje kilkadziesiąt pozycji repertuarowych, a także składanki programowe: dolnośląskie, wielkopolskie, rzeszowskie, kieleckie i pieśni obrzędowe, jak również polskie tańce narodowe i ludowe. Jest twórcą nie tylko aranżacji muzycznych zespołu, ale pełni rolę instruktora, dbając o zachowanie dziedzictwa regionu.
Jerzy Domagała
Muzyk, uzdolniony akordeonista. Od wielu lat grający w zespole folklorystycznym Lubin, który jest laureatem Super Anioła Gminy Lubin. To wyjątkowa nagroda przeznaczona dla wieloletnich zespołów działających na rzecz dziedzictwa kulturowego regionu. Wraz z zespołem prezentuje repertuar śpiewnych pieśni regionu rzeszowskiego i lubelskiego, uświetniając swoimi występami m.in. przeglądy folklorystyczne, dożynki oraz najważniejsze wydarzenia kulturalne w gminie. Współpracował również z zespołem Osieczanki, propagując utwory ludowe i folklor regionalny.
Teresa Kot
Wieloletni instruktor zespołu folklorystycznego Zachęta, prezentującego stroje i folklor Dolnego Śląska. Pisze teksty i ocala od zapomnienia wiele ludowych utworów. Dzięki swojej doskonałej pamięci bardzo często możemy usłyszeć piosenki lub wiersze dawno już zapomniane, a pochodzące z czasów jej dzieciństwa. Jest laureatką nagrody Anioły Kultury Gminy Lubin. W 2023 roku jej wkład dla zachowania kultury ludowej został doceniony przez powiat lubiński tytułem Wolontariusza Roku. Od 2016 r. prowadzi również grupę teatralną Zwykli ludzie, w której tworzy scenariusze do spektakli wykorzystuje spuściznę przodków.
Maria Chrzanowska
Wieloletni dyplomowany instruktor tańca i choreograf. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Ceniony wychowawca pokoleń propagujący kulturę ludową i folklor na terenie Dolnego Śląska. Tworząca autorskie programy muzyczno-taneczne dla wielu zespołów. Najdłużej współpracująca w gminie Lubin z zespołem Koniczynki, z którym osiągała wiele sukcesów nie tylko na poziomie regionalnym. Znawczyni muzyki ludowej, obyczajów i obrzędów, inicjatorka inicjatyw na rzecz utrwalenia dziedzictwa regionu.