„Moralność Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej jest lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wysłuchania fragmentów utworu, w wykonaniu grupy teatralnej Zwykli Ludzie oraz zespołu Zachęta do świetlicy w Zimnej Wodzie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce włącza się w tę inicjatywę od 2013 roku. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej narodowej tożsamości.

– Czytaliśmy dzieła Aleksanda Fredry, Trylogię i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, nowele polskich autorów, a w 2020 roku Balladynę Juliusza Słowackiego. Zachęcamy wszystkich chętnych do pobrania bezpłatnego audiobooka Moralność Pani Dulskiej. Można go pobrać z biblioteki cyfrowej polona.pl bez konieczności logowania– mówi Wioletta Olech, dyrektor GBP w Raszówce.

Biblioteka zaprasza 3 września (w piątek) na godzinę 17 do Zimnej Wody. Akcja odbywa się od 2012 roku pod Patronatem Pary Prezydenckiej. Biblioteka otrzymała z kancelarii Prezydenta RP okolicznościową pieczęć, której stempel może otrzymać każdy uczestnik Narodowego Czytania na własnym egzemplarzu książki „Moralność Pani Dulskiej”.

– „ Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i kłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście do organizatorów Narodowego Czytania w całej Polsce Prezydent RP Andrzej Duda.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność Pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieł cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka dni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Utwór cieszy się dużym zainteresowaniem do dziś, a na jego podstawie powstawały liczne inscenizacje teatralne oraz adaptacje filmowe.