Narodowe Czytanie w Raszówce. „To przecież Dulscy ciągle drzemią jeszcze w nas, żyją Aniele, Felicjanów też niemało Hesię i Melę też nie bardzo zmienił czas, Niejednej Hance znów się życie nie udało.”

Narodowe Czytanie ma swoją okrągłą dziesiątą rocznicę, zainicjowano je w 2012 roku wspólnym czytaniem Pana Tadeusza. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce włączyła się w tę inicjatywę niemal od samego początku.  Tegoroczna edycja, którą objęła patronatem para prezydencka, miała zapoznać Polaków z jakże ciekawym i nadal aktualnym utworem Gabrieli Zapolskiej – Moralność Pani Dulskiej.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście promującym inicjatywę, Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie w Raszówce. W Zimnej Wodzie jak zwykle mieszkańcy nie zawiedli. Grupa Teatralna Zwykli Ludzie z Zimnej Wody wraz z zespołem Zachęta dały pokaz wspaniałej sztuki i zaangażowania. W scenerii lat dwudziestych czytano fragmenty utworu, które przeplatane były piosenkami z tamtego okresu.

Narratorem  był wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.  Widzowie, których przyszło niemało, również włączyli się do wspólnego śpiewania. Bardzo dużym zaskoczeniem była ilość dzieci na widowni, najmłodsza uczestniczka spotkania, dziesięciomiesięczna Emilka, która wraz z dziadkiem oglądała spektakl wyglądała na bardzo zaciekawioną.

– Bardzo dziękuję wszystkim za tak liczne przybycie, zwłaszcza cieszy mnie ilość dzieci, które przyszły z rodzicami. To bardzo ważne, żeby od najmłodszych lat wzbudzać w nich zainteresowanie książkami. To rozwija i ubogaca nasze pociechy, młodzież i nas, dorosłych – mówiła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Wioletta Olech.

Po występie wręczono uczestnikom pamiątkowe wydanie Pani Dulskiej, ozdobione pieczęcią wydaną specjalnie z tej okazji.

Przedstawienie reżyserowała Teresa Kot z Zimnej Wody, ona również napisała słowa i muzykę do piosenki, w aranżacji Marka Pęciaka, która może stać się wielkim polskim przebojem.

 

DULSCY

Choć wiek przeminął, choć się całkiem zmienił świat

I coraz bliżej nam z Krakowa do New Yorku

Choć Pendolino pędzi z wiatrem i pod wiatr

Choć trzeba nieraz kilka godzin spędzić w „korku”

Ref. To przecież Dulscy ciągle drzemią jeszcze w nas,

Żyją  Aniele, Felicjanów też niemało

Hesię i Melę też nie bardzo zmienił czas,

Niejednej Hance znów się życie nie udało.

Polski charakter zdążył poznać cały świat

Cóż, może tak Polacy są stworzeni

Że choć przeminie wiek i jeszcze kilka lat

To Polak nigdy tak naprawdę się nie zmieni.

Ref. To przecież Dulscy ciągle drzemią jeszcze w nas,

żyją Aniele, Felicjanów też niemało

Hesię i Melę też nie bardzo zmienił czas,

Niejednej Hance znów się życie nie udało.