Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021  jest obowiązkowy. Rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego informuje, że do policji skierowano już prawie 80 wniosków  o ukaranie osób, które odmówiły udziału w spisie.

– Informuję, że w przypadku gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego,  urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję. Dotychczas złożonych zostało blisko 80 wniosków. Urzędy przygotowują na bieżąco kolejne wnioski do przekazania policji – mówi  Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS.

Obowiązek udziału w spisie wynika z ustawy o statystyce publicznej. Wszystkie osoby i gospodarstwa domowe odmawiające spisania się przez internet lub wywiadu przez telefon lub odmawiające udzielenia odpowiedzi rachmistrzowi podczas wywiadu bezpośredniego narażają się na karę grzywny.

Jeżeli nie spisałeś się przez internet nie możesz już odmówić udzielenia odpowiedzi rachmistrzowi na pytania spisowe, gdy się tobą skontaktuje. Odmawiając narażasz się na karę grzywny. Uniknij tego.

Jeżeli masz dostęp do Internetu – spisz się. Jeżeli nie masz udaj się do Urzędu Gminy i spisz się przez internet na specjalnie przygotowanym stanowisku.  Gmina Lubin organizuje także Mobilne Punkty Spisowe. Można tam skorzystać z fachowej pomocy  rachmistrzów Urzędu Statystycznego oraz pracowników  Urzędu Gminy w Lubinie, którzy udzielą wszelkich informacji dotyczących spisu. Przypominamy, że dziś taki punkt jest w świetlicy w Gorzycy w godzinach 12.00 – 16.30. Kolejny zostanie uruchomiony 4 sierpnia w świetlicy w Zimnej Wodzie  w godzinach 14.16.30

Można się również spisać na infolinii dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 od 8:00 do 18:00.