W dziewięciu miejscowościach gminy Lubin zorganizowano w minioną sobotę spotkania dożynkowe i festyny pod hasłem pożegnania lata. Wielu uroczystościom towarzyszyły msze święte i liczne dożynkowe symbole. Mieszkańców wszystkich tych sołectw odwiedził wójt Tadeusz Kielan, dziękując wszystkim za kultywowanie tradycji, dbałość o integrację i życząc zdrowia oraz pomyślności.

Sobotni „maraton dożynkowo-festynowy” zainaugurowała o godzinie 15 uroczysta msza święta w sołectwie Krzeczyn Wielki.

Podziw budził  poświęcony przepiękny i okazały wieniec dożynkowy, który zgodnie z tradycją uosabia urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplatane są owoce i warzywa a całość przyozdabia się kwiatami i wstążkami. Starostowie dożynek, czyli Halina Czerniak i Mirosław Kowalski z dumą prezentowali również chleb upieczony z tegorocznej mąki, który potem został sprawiedliwie podzielony.

– Bóg sypie ziarna na glebę naszych serc i chce żeby przyniosły one owoce miłości i szczodrości. Byśmy dzielili się tym co mamy i  byli za to wdzięczni. Tak jak w jednym kłosie zboża jest dużo ziaren, tak obfite plony powinny służyć nam wszystkim – mówił podczas kazania ksiądz Andrzej Godyń, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Chróstniku.

Uroczysty pochód przemaszerował później z kościoła na teren przy boisku, gdzie na mieszkańców czekało mnóstwo atrakcji. Oprócz wielu pysznych potraw, smakołyków przygotowano mnóstwo atrakcji dla dzieci i konkursów oraz zabaw dla dorosłych.

– Cieszę się, że na dożynki przyszło tak wielu mieszkańców i że wszyscy bawili się do późnych godzin nocnych kulturalnie i spokojnie. Warto było podjąć ten wysiłek organizacyjny,  by widzieć tyle uśmiechów i zadowolonych ludzi – mówi Jerzy Tadla, sołtys Krzeczyna Wielkiego. – Dziękuję sponsorom, którzy w tym roku dopisali, członkom Ochotniczej Straży Pożarnej i zespołowi folklorystycznemu „Lubin” za współorganizację dożynek.

Zespół „Lubin” był gospodarzem V Przeglądu Zespołów Folklorystycznych o Puchar Wójta Gminy Lubin, który towarzyszy od kliku lat dożynkom w Krzeczynie.  W przeglądzie wystąpiło siedem zespołów, a wykonywane przez nich piosenki i tańce bardzo ubarwiały spotkanie. Zwycięzcą przeglądu został zespół „Karkonosze”.

Niespodzianką dla uczestników był mini recital Karoliny Ziemlickiej – finalistki telewizyjnego teleturnieju „Szansa na sukces”.

Wieczorem dla uczestników przygotowano dyskotekę pod gołym niebem, na której bawiły się tłumy krzeczynian.

W kolejnych materiałach będzie przedstawiać relacje i zdjęcia z pozostałych uroczystości dożynkowych i spotkań festynowych.