Trwają żniwa – punkt kulminacyjny całorocznej pracy każdego rolnika. Jest to czas ciężkiej pracy w upale, kurzu i pod wpływem niekiedy dużego stresu, związanego z czasem wykonywanej pracy. Niemniej jednak, każdy rolnik powinien zapewnić sobie oraz swojej rodzinie bezpieczeństwo podczas żniw.
W ubiegłym roku Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Polkowicach odnotowała kilkanaście wypadków w letnim okresie zbioru plonów. Przyczyną największej liczby wypadków było przewożenie pasażerów w miejscach niebezpiecznych takich jak: przyczepy, błotniki, stopnie wejściowe, belki maszynowe ciągników, dyszle przyczep i pomosty kombajnów.Drugą przyczyną powodującą urazy palców, dłoni i całych rąk było usuwanie awarii, zapchań, czy regulacja maszyn, szczególnie pras rolujących, przy uruchomionym mechanizmie.
W celu uniknięcia wielu niepotrzebnych wypadków pracownik PT KRUS w Polkowicach wraz z radcą Państwowej Inspekcji Pracy w Legnicy odwiedzają gospodarstwa rolników, którym doradzają i pokazują, w jaki sposób można poprawić bezpieczeństwo pracy. Tak też było w tym roku – od 10 do 12 lipca przeprowadzono wizytacje kilkunastu gospodarstw w gminie Kotla, Żukowice oraz Pęcław. Większość rolników była dobrze przygotowana do żniw, aczkolwiek zauważono kilka uchybień – w szczególności brak osłon na ruchomych elementach maszyn rolniczych.
Nawiązując do powyższego, ponownie przypominamy o bezpiecznym używaniu maszyn i urządzeń oraz o konieczności pracy w odpowiedniej odzieży i obuwiu roboczym. Przed przystąpieniem do napraw, regulacji lub czyszczenia sprzętu, bezwzględnie należy wyłączyć napęd i silnik ciągnika oraz wyjąć kluczyk ze stacyjki. Należy również pamiętać o zamontowaniu osłon na wałach przegubowo-teleskopowych. Podczas wychodzenia i schodzenia z kombajnu i ciągnika, twarz powinna być skierowana do maszyny. Nigdy nie należy przewozić osób na pomoście roboczym.
Organizując transport należy pamiętać o sprawnej sygnalizacji oświetleniowej oraz zabezpieczyć ładunek przed zmianą położenia podczas jazdy. Materiały sypkie należy przewozić w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczone przed rozsypaniem.
Szczególną uwagę należy zwrócić też na bezpieczeństwo pożarowe przy pracach żniwnych:
- nie palić tytoniu podczas zbioru płodów rolnych
- ciągniki i maszyny rolnicze muszą być wyposażone w sprawny, podręczny sprzęt gaśniczy, który jest umieszczony w dostępnym miejscu (należy pamiętać o zasadach obsługi gaśnicy)
- w miejscach składowania palnych płodów rolnych nie używać otwartego ognia
- zachowywać bezpieczne odległości przy budowie stogów.
Bardzo ważne jest również zadbanie o bezpieczeństwo dzieci:
- należy zapewnić opiekę i zorganizować bezpieczne miejsce do zabawy
- zabronione jest dzieciom kierowanie ciągnikami i obsługa maszyn rolniczych
- nie można pozostawiać niebezpiecznych narzędzi, które mogą stanowić zagrożenie
- należy zabezpieczać wszystkie miejsca zagrażające zdrowiu i życiu m.in. wejścia na strychy i poddasza.
Zachęcamy rolników do stosowania dobrych praktyk w czasie żniw, takich jak:
- stały dostęp do apteczki pierwszej pomocy
- zamontowanie kamer cofania (np. w kombajnie)
- robienie przerw w trakcie pracy
- posiadanie telefonu komórkowego (pozwala na wezwanie natychmiastowej pomocy).