Prezentacja wsi Niemstów w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska 2021”Przebrania przenoszące w czasie, kojące dźwięki muzyki, legenda o białej damie, odrestaurowane parkowe uliczki,  a nade wszystko życzliwość, radość i wyjątkowa gościnność powitały w Niemstowie komisję konkursową. Mieszkańcy działający  od kilku lat w tzw. w Grupie Odnowy Wsi zaprezentowali swoje najlepsze przedsięwzięcie przed siedmioosobowym jury, powołanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Zrobili duże wrażenie i nie przeszkodził im w tym nawet ulewny deszcz.

Grupa Odnowy Wsi a tym samym Stowarzyszenie Nasz Niemstów z Biblioteką Gminną, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz niezrzeszeni mieszkańcy sołectwa, stale budują i scalają wspólnotę. Promując piękną legendę o Białej Damie z nad stawu, w odrestaurowanym własne Parku w Niemstowie wymyślili kilka lat temu, że  zrealizują projekt  pod hasłem „żywa opera w Niemstowie”.

Przenosiny w czasie, które były motywem prezentacji osiągnięć Niemstowa, były jak radiowe słuchowisko, które pozwoliło na wspomnienia. Zaprezentowano także fragment zarejestrowanego pierwszego koncertu.

– Nie każdy ma możliwość wyjazdu do opery, więc zróbmy wszystko, aby nasze sołectwo i gmina kojarzyły się z operą, która przychodzi bezpośrednio do nas! Będziemy promować Legendę Białej Damy!- nagranie takiej rozmowy sprzed lat, pomiędzy inicjatorami przedsięwzięcia, czyli Beatą Moroch i Krzysztofem Żołędziewskim, mogli wysłuchać uczestnicy prezentacji, a także słowa radości, po udanych koncertach. –Miód malina! Wszystko się fajnie poukładało, każdy był zachwycony!

W 2016 roku pierwszy koncert, który odbył się w miejscowym kościele był dużą nowością, do tego ciekawą i niepowtarzalną propozycją kulturalną, która w kolejnych latach przyciągała tłumy widzów i słuchaczy.

– Często słyszymy pytanie: Dlaczego właśnie opera i dlaczego legenda Białej Damy? Jak zapisano w legendzie Biała Dama to solistka Opery Wrocławskiej.  Zakochana do szaleństwa dama skorzystała z gościny właściciela dworku w Książęcym Uroczysku – tak nazywała się kiedyś nasza wieś. Wieczorami chętnie i często śpiewała dla innych gości i okolicznych mieszkańców. I tutaj właśnie doszła do niej wieść o tragicznej śmierci ukochanego. Po jednym ze swoich licznych koncertów,  kiedy całe zgromadzone towarzystwo jeszcze doskonale się  bawiło się, artystka rzuciła się w otchłań stawu. Tak powiadają … – mówi Beata Moroch, liderka Grupy Odnowy Wsi Niemstów.

Koncert operowo-operetkowy wpisany jest w Sołecką Strategię Rozwoju Wsi Niemstów.. Realizowane od tego czasu przedsięwzięcia miały i mają nadal na celu przybliżyć wszystkich mieszkańców do wizji wsi zapisanej w haśle „Niemstów – wymarzone miejsce na ziemi”.  „Niemstów jest wsią zadbaną, nowoczesną, bezpieczną. Posiadamy kulturę, bardzo zakorzenioną tradycję oraz bogate obyczaje…” – tak przewiduje wizja zapisana w strategii.

Koncerty odbywają się w kościele pw. Św. Antoniego w Niemstowie. Po występach, wzorując się na tradycji teatrów, przygotowywany jest bankiet, który staje się okazją do promocji lokalnych potraw, miodów i innych oryginalnych delicji.  To także idealna okazja do rozmów, podzielenia się wrażeniami, nawiązania nowych znajomości oraz obcowania z prawdziwymi artystami sceny operowej.
Przy pierwszej edycji koncertu w roku 2016 towarzyszyła mu wystawa zdjęć „Nasza mała ojczyzna – ocalić od zapomnienia”. Było to swego rodzaju podsumowanie innego sołeckiego projektu zainicjowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Niemstowie. Grupa Odnowy Wsi pomogła w realizacji tego zadania z myślą  o poznaniu historii miejscowości po roku 1945.

W 2017 roku przy okazji koncertów była prezentacja lokalnych twórców. Wśród nich znalazł się miłośnik rzeźbiarstwa, malarki, hafciarki oraz rekonstruktorka dzieł sztuki, która przywróciła świetność kilku dziełom w pałacu królowej Elżbiety w Wielkie Brytanii.

W roku 2018 po wspaniałym koncercie zaprezentowano wystawę fotografii konkursowej pn. „Nasz Niemstów – wymarzone miejsce na ziemi”, która nawiązywała hasła strategii rozwoju wsi.
Wydarzeniem towarzyszącym czwartej edycji koncertu w 2019 r. były warsztaty „Ogień w muzyce” dla młodych mieszkańców sołectwa i gminy Lubin. Warsztaty były autorską, oryginalną koncepcją twórców, skierowaną do dzieci, młodzieży oraz osób o utrudnionym dostępie do kultury. Motywem przewodnim był ogień i jego odzwierciedlenie w muzyce różnych epok. Prezentacja każdego utworu poprzedzona była krótkim, dostosowanym dla publiczności dziecięcej wartościowym omówieniem sylwetki kompozytora, charakterystycznych cech epoki, w której tworzył.

Podczas tego projektu uczestnicy warsztatów gościli w Operze Wrocławskiej i tam ćwiczyli swoje wokale, bowiem głównym punktem koncertu było wspólne wykonanie utworu z artystami podczas koncertu.

W minionym i bieżącym roku z powodu pandemii koncertów nie  można było zorganizować. Ich inicjatorzy podkreślają jednak, że w projekt zaangażowani są nie tylko członkowie Grupy Odnowy Wsi, Stowarzyszenia Nasz Niemstów,  ale całe rodziny, których jednoczy wspólna pasja, chęć zmiany i  odnowa miejscowości.

– W tym czasie uczyliśmy się nowej roli pomysłodawcy, organizatora i lidera w lokalnej społeczności.  Udało się zbudować wspólnotę młodych, pełnych energii i starszych mieszkańców wsi z wiedzą i doświadczeniem. Wśród nas są całe rodziny, matki z dziećmi, pani bibliotekarka z biblioteki w wiosce, lokalni przedsiębiorcy, pedagog, strażacy OSP, sołtys, radny, ludzie z pasją. Współpracujemy z radą sołecką, ochotniczą strażą pożarną, szkołą podstawową, biblioteką, parafią. Bierzemy odpowiedzialność za swoją miejscowość i uczestniczymy w konsultacjach społecznych z przedstawicielami gminy dotyczących wsi – mówią z entuzjazmem mieszkańcy Niemstowa.

Wieś Niemstów położona jest  przy drodze Lubin-Wrocław, około 12 kilometrów od Lubina. Jest jedną z większych wsi w gminie Lubin, położona jest na przestrzeni około 8 kilometrów, liczy  aktualnie  1031  mieszkańców. Trzymamy kciuki za sukces w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska 2021” w kategorii Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi!