Noc Bibliotek 2022 - VIII edycja w NiemstowieHasło tegorocznej edycji „To się musi powieść” może być interpretowane w różny sposób, zarówno literacko, jak i w odniesieniu do otaczającej nas rzeczywistości – bibliotecznej, osobistej i globalnej. Twórcy, patroni i partnerzy akcji w swoich wypowiedziach określają Noc Bibliotek jako okazję do celebrowania spotkania z drugim człowiekiem i książką – bo jedno i drugie jest świętem.

Sama Noc Bibliotek jest jak powieść, której co roku dopisujemy nowy rozdział – pełen ciekawych doświadczeń, bohaterów, wydarzeń i emocji. Słowo „powieść” oznacza również, że kogoś poprowadzimy, wskażemy, zabierzemy ze sobą. Jeśli towarzyszy temu optymizm, niezwykle ważna cecha w trudnych czasach, „to się musi powieść”, tym bardziej, że korzystanie z bibliotek i ich księgozbiorów jest bezpłatne.

Wielowątkowość tegorocznego hasła jest jak sama powieść: pełna emocji, pełnokrwistych bohaterów, zwrotów akcji, przeżyć, i miejsc z którymi możemy się identyfikować.

Biblioteka w Niemstowie świętowała Noc Bibliotek 2022 wspólnie ze swoimi dorosłymi czytelnikami w piątek, 30 września. W tym dniu na zaproszenie bibliotekarki, filię odwiedziła pisarka Beata Anna Piersiak, autorka powieści “Taniec słonecznika” oraz “Zamki na piasku”.

Obie książki opowiadają historie kobiet w trudnych związkach, niosących za sobą zawód, bolesne przeżycia, przemoc i agresję. Spotkanie autorskie było odpowiedzią na literacką interpretację hasła Nocy Bibliotek.

„To się musi powieść” w przypadku Nocy Bibliotek w Niemstowie było również hasłem motywacyjnym dla uczestników warsztatów zaplanowanych na ten wieczór. Wszyscy zamienili się wówczas w artystów i stworzyli obrazy z motywem drzewa z wykorzystaniem mchu chrobotka. Warsztaty poprowadziła Urszula z biblioteki w Niemstowie.

Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej dziękują wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, za ich zainteresowanie i zaangażowanie oraz za przepyszne słodkości, którymi się dzielono tego wieczoru. Autorce dziękują za możliwość poznania warsztatu autora „od kuchni”, za podzielenie się swoimi pisarskimi sekretami. Dziękują również restauracji „Pan Cogito” w Lubinie za ufundowanie poczęstunku.

Wydarzenie Noc Bibliotek 2022 w Niemstowie sfinansowano ze środków funduszu sołeckiego Niemstowa 2022.