W Krzeczynie Wielkim już po raz VI przybyli na „Nocne spotkanie z lekturą”W nocy z 4 na 5 marca miłośnicy literatury ze Szkoły Podstawowej imienia Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim już po raz VI przybyli na „Nocne spotkanie z lekturą”.  Zbiegło się ono w tym roku z obchodami 180. rocznicy urodzin poetki i uhonorowaniem przez Sejm roku 2022 – rokiem Konopnickiej.

Quizy, zabawy zręcznościowe oraz prace plastyczne zorganizowane w niekonwencjonalnej formie, przybliżyły uczniom wiedzę o życiu i twórczości pisarki, poetki, publicystki, tłumaczki, której imię nosi szkoła. We wspólnej zabawie uczestniczyło 50 uczniów z kl. IV-VIII.

Na początku uczniowie poznawali życie Konopnickiej i najważniejsze jej utwory, słuchając informacji przygotowanych przez nauczycieli, a następnie  rywalizowali w grupach wykonując różnorodne zadania.

Pierwsza grupa zadań należała do kategorii „Wiem i potrafię”. W quizie „Co wiem o patronce szkoły”  młodzież zaprezentowała wiedzę na temat usłyszanych wcześniej wiadomości o pisarce i popisała się umiejętnością wyszukiwania informacji na dany temat. Jak się okazało, uczniowie mimo późnej pory zaskoczyli wszystkich doskonałą pamięcią i otwartym umysłem.

Inną formą rywalizacji grupowej były zabawy zwinnościowo- zręcznościowe. Uczniowie  zbierali „jagody”- fioletowe piłki, pokonywali „leśne pułapki”- przeszkody i wrzucali zebrane dary „do kosza”- celu. Konkurencje wzbudziły mnóstwo emocji, ponieważ oprócz dokładności, znaczenie miała też szybkość.

Ostatnim punktem spotkania była akcja plastyczna. W tym zadaniu młodzież wykazała się pomysłowością i zdolnościami manualnymi tworząc bohaterów z książek autorki. A byli to: Koszałek – Opałek, Sierotka Marysia, Stefek Burczymucha, Królowa Tatra i inne. Z wykorzystaniem tradycyjnych przyborów  i specjalnie zakupionych nietypowych dodatków –  piórek, papierów karbowanych, kolorowych kuleczek styropianowych, artyści stworzyli ciekawe prace, które  udekorowały szkolny korytarz.

Po wyczerpujących konkurencjach wszyscy udali się na stołówkę, gdzie z apetytem zjedli ulubione smakołyki przyniesione z domu. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez dyrektora szkoły.

Uwieńczeniem spotkania było wspólne nocowanie w sali gimnastycznej. Zajęcia odbyły się dzięki współpracy nauczycieli, za co dyrekcja i uczniowie serdecznie dziękują: Małgorzacie Szelidze, Marcie Orligórze, Jadwidze Demczuk i  Adriannie  Rataj.