Non Stop Bosko i tłumy młodzieży w Szklarach GórnychW ramach spotkań młodzieży salezjańskiej Inspektorii Wrocławskiej, do Szklar Górnych przyjechało  ponad 200 osób na kilkudniowe spotkanie pod hasłem „Non Stop Bosko”. W niedzielę zorganizowano festyn, na którym bawiono się wspólnie z mieszkańcami, a tuż po nim koncerty muzyczne.

W klimacie festiwalowo – biwakowym młodzi ludzie brali udział w panelach tematycznych, warsztatach, modlitwie, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. NON STOP BOSKO odbywało się na terenie szkoły i parafii w Szklarach Górnych już po raz trzeci.

– Przyjechałem do Szklar Górnych w 2018 roku i miałem przyjemność współuczestniczyć i przyglądać się gminnym obchodom Święta Niepodległości, które zrobiły na mnie fantastyczne wrażenie. Pomyślałem wówczas, że i wójt i mieszkańcy są bardzo otwarci, energetyczni życzliwi, więc byłoby to doskonałe miejsce na zorganizowanie corocznych  spotkań młodzieży salezjańskiej. Pierwsze takie spotkanie odbyło się już w 2019 roku – wspominał ksiądz inspektor Bartłomiej Polański, który organizował dwa pierwsze zjazdy, a tym razem gościł na nich jako zwierzchnik salezjan. – Razem z parafią, gminą i szkołą udaje nam się stworzyć bardzo dobrą atmosferę i jeszcze lepsze warunki. Z roku na rok jest także coraz więcej atrakcji.

Tegorocznym hasłem spotkania było wezwanie “Devotion”, czyli poświęcenie. Miało to związek z 80. rocznicą męczeńskiej śmierci salezjańskich, młodych Błogosławionych z Poznania, którzy oddali swoje życie za wiarę i ojczyznę.

Centralnym punktem zjazdu był niedzielny festyn, w którym współuczestniczyli także mieszkańcy gminy Lubin. Gościli oni również na niedzielnym obiedzie uczestników zjazdu.

– Cieszę się że zarażacie swoim entuzjazmem i radością życia! Wasz zapał, szczęście sprzyja nawiązywaniu relacji i mam nadzieję, że nawiązujecie tu wiele przyjaźni, także z mieszkańcami gminy Lubin – mówił do młodzieży Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – Z roku na rok przyjeżdża was więcej, a my staramy się być bardzo gościnni. Dziękuję pracownikom Urzędu Gminy Lubin i Ośrodka Kultury Gminy Lubin za współorganizację tego wspaniałego wydarzenia, które staje się już nasza tradycją. Niektórzy z was są tu po raz trzeci, może z okazji pięciolecia spotkań w Szklarach Górnych uczcimy ten jubileusz. Tymczasem życzę wam udanej zabawy.

Pracownicy Ośrodka Kultury Gminy Lubin poprowadzili blok warsztatów, między innymi z plecenia makramy czy grawerki. Animatorzy przygotowali dla młodzieży także kolorowe balony, plecenie warkoczyków oraz malowanie twarzy.

–  Uczestnicy chętnie skorzystali z naszych propozycji. Nie brakowało chętnych na makramowe breloczki, czy grawerowane kubki, a  dziewczyny miały kolorowe fryzury na wieczorny koncert – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor OKGL.

Artystą, który jako pierwszy przejął scenę i porwał salezjańską młodzież do zabawy był Arkadio. Raper, freestylowiec oraz mówca. Jego przekaz jest bardzo chwytliwy i uniwersalny. Zacznij żyć pasją i talentami – Rób to co kochasz!

Na zakończenie wystąpili Siewcy Lednicy, zespół wykorzystujący elementy folkloru góralskiego. Czerpią także inspiracje z gatunków takich jak reagge, pop oraz muzyka ludowa.