Jesień i zima to trudny czas z uwagi na zmienną pogodę. Krótkie dni, opadające liście i częsty deszcz to sytuacje, w których widoczność pieszych jest ograniczona. Policjanci przypominają pieszym, aby zadbali o bycie widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego poprzez noszenie elementów odblaskowych.

Pamiętajmy, że to my sami mamy duży wpływ na własne bezpieczeństwo. Lubińscy policjanci przypominają pieszym o konieczności używania odblasków. Szybko zapadający zmierzch może nas zaskoczyć, a nieużywanie odblasków przez pieszych może zaskoczyć kierowców, którzy w ostatniej chwili zobaczą niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

Piesi jako tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego wobec rozpędzonych pojazdów są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje dlatego dolnośląscy policjanci przypominają o obowiązkach pieszego będącego uczestnikiem ruchu drogowego.

• przechodź przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowaj szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegaj gwałtownie na jezdnię. Stań na brzegu chodnika, co najmniej w odległości 30 cm od jego krawędzi, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, gdy jezdnia będzie wolna przechodź zawsze prosto najkrótszą drogą;
  • zawsze przechodź przez jezdnię na świetle zielonym, gdy „miga” zielone światło poczekaj, bo zaraz zapali się światło czerwone;
  • zakładaj elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości, co pozwala na wcześniejszą reakcję;
  • chodź zawsze tylko lewą stroną drogi poza obszarem zabudowanym, aby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd.