Nowe domki dla ptaków w gminnym przedszkoluSporo desek, trochę precyzji, ale przede wszystkim dobry pomysł – do Gminnego Przedszkola w Raszówce trafiły budki dla ptaków. To placówka z dużym terenem rekreacyjnym, umiejscowiona wśród drzew, więc budki będą doskonałym miejscem lęgowym dla wielu ptaków.

Ptaki szukają teraz w naszych ogrodach miejsca na złożenie jaj i wychowanie piskląt. Aby stworzyć im bezpieczne i komfortowe warunki wystarczy zrobić odpowiedni domek dla ptaków.

Domek dla ptaków, nazywany także budką dla ptaków lub skrzynką lęgową,  jest bardzo często mylony z karmnikiem, ma on jednak zupełnie inne przeznaczenie. Jest on imitacją dziupli drzewa, zapewnia ochronę przed deszczem, wiatrem, chłodem i drapieżnikami. Przy odrobinie szczęście ptaki założą w nim swoje gniazda, złożą jaja i wychowają pisklęta.

Kilkanaście takich domków zrobił w swojej prywatnej pracowni wójt Tadeusz Kielan i przekazał je na rzecz Gminnego Przedszkola w Raszówce.

– To naturalne, nieheblowane  drewno. Poszczególne części są zbite gwoździami, nie powinny im być straszne opady deszczu. Budki mają otwory o różnych wielkościach, więc posłużą zarówno małym sikorkom jak i większym szpakom – mówi Tadeusz Kielan. – Co ważne, nie może na nich być żadnych wystających patyczków, które ładnie wyglądają na ilustracjach w książkach, bo to ułatwienie dla drapieżników, którzy szukają złożonych ptasich jaj .

Z udziałem podopiecznych przedszkola, domki zamocowano już na drzewach. Była to  także doskonała okazja do praktycznych zajęć z przyrody dla najmłodszych, którzy z zainteresowaniem pytali o  zwyczaje różnych ptaków.

Domki nie były wykładane trawą czy liśćmi, bowiem ptaki zrobią to zdecydowanie lepiej. Przygotowanie i zamontowanie domków przed końcem lutego daje duże szanse na to, że skrzydlaci złożą w nich swoje jaja. Oby jak najpiękniej i jak najliczniej ptaki śpiewały nam wraz z nadchodzącą wiosną.