Rząd ogłosił kolejny lockdown. Od najbliższego poniedziałku zamknięte będą żłobki, przedszkola, salony kosmetyczne i fryzjerskie, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. W pozostałych sklepach i kościołach będzie obowiązywał bardziej rygorystyczny limit osób. Nowe zasady obowiązywać będą od 27 marca do 9 kwietnia.

Oznacza to zmniejszenie liczby osób mogących na raz robić zakupy lub uczestniczyć w obrzędach religijnych. Ta liczba została zmniejszona do 1 osoby na każde 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu dystansu 1,5 metra od siebie w kościołach. W sklepach o powierzchni do 100 mkw. będzie to 1 osoba na każde 15 mkw., a w większych sklepach – 1 osoba na każde 20 mkw.

  • Całkowicie zamknięte mają natomiast pozostać sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.
  • Hurtownie i składy budowlane będą działały normalnie, by zapewnić płynność branży budowlanej.
  • Zamknięte pozostają galerie handlowe, ale nadal pozostaje wyjątek dla aptek, drogerii, sklepów spożywczych, salonów prasowych i księgarni.
  • Zamknięte zostaną także żłobki i przedszkola. Pod opiekę tych placówek będą mogły trafiać wyłącznie dzieci rodziców wykonujących zawody medyczne i służb porządkowych, w trakcie wykonywania przez nich obowiązków służbowych.
  • Ograniczone będzie także działanie obiektów sportowych. Te od 27 marca do 9 kwietnia będą całkowicie zamknięte. Ćwiczyć będą mogli wyłącznie zawodowi sportowcy. Nowością jest zamknięcie kortów tenisowych i ścianek wspinaczkowych.

Rząd wydał też zalecenie, by Wielkanoc spędzić w gronie najbliższych, nie przemieszczać się i spędzić świąteczne dni we własnych domach. Premier podtrzymuje także apel o pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe.