Przedszkole im. Jana Pawła II w Raszówce obchodziło: „ Światowy Dzień Pszczół”. Przedszkole im. Jana Pawła II w Raszówce obchodziło Światowy Dzień Pszczół.  Z tej okazji podopiecznych placówki odwiedził  Andrzej Wawryk – pszczelarz prowadzący  pasiekę w Raszówce, który zorganizował dla przedszkolaków wyjątkowe zajęcia edukacyjne na temat pracy pszczelarza.

Maluchom przybliżono znaczenie pszczół dla przyrody i człowieka oraz opowiedziano o walorach miodu i produktów pszczelich. Dzieci dowiedziały się, że w pszczelej rodzinie, poza robotnicami, najważniejszą rolę odgrywa matka pszczela- królowa. Najważniejszym obowiązkiem królowej jest zachowanie ciągłości rodziny pszczelej.

Kolejną ważną rolą matki pszczelej w rodzinie jest jej umiejętność scalania pszczół i rodziny wokół siebie. Dzięki niej rój to jedna zgrana społeczność.  Przeciętny czas życia matki to około 5 lat, jest ona długowieczną przedstawicielką pszczelej rodziny, gdyż pszczoła robotnica w sezonie żyje tylko około 30 dni. Dzięki matce pszczelej robotnice ze sobą prawidłowo współpracują,  a w ulu panuje harmonia.

Przedszkole im. Jana Pawła II w Raszówce obchodziło: „ Światowy Dzień Pszczół”. Dla pszczelarza jest na tyle ważna, że jako jedyna z ula zostaje oznaczona. Opalitka, czyli kolorowe kółeczko – jest taką koroną, którą zakłada się pszczelej królowej, aby zwiększyć jej rozpoznawalność. Opalitkę przykleja się za pomocą nieszkodliwego dla pszczół kleju szelakowego, a jej kolor i numer wskazuje rok narodzin królowej. W ten sposób pszczelarz może z łatwością odnaleźć najważniejszą pszczołę w ulu i otoczyć ją szczególną opieką. Dzięki tym opowieściom dzieci wiedzą, w jaki sposób w ulu rządzi królowa. Wiedzą również, że w ich domu królową jest mama.

Pan Andrzej pokazał, jak wygląda ul oraz wyjaśnił jak ważną rolę w środowisku pełnią pszczoły. Dzieci wiedzą, że kwiaty, które są miododajne, czyli pożyteczne dla pszczół, mogą być wspaniałą ozdobą ogrodu. Pszczoły pomagają by na grządkach wyrosły cukinie, dynie i ogórki, a w sadach jabłka czy wiśnie, zatem to pszczołom zawdzięczamy różnorodność smaków w naszej diecie, a także wszystkie witaminy oraz składniki odżywcze, jakie czerpiemy z warzyw i owoców.

Dużą atrakcją był również strój pszczelarza. Dzieci dowiedziały się, że kolor ubrań pszczelarskich, istotnie wpływa na pszczoły, które doskonale widzą kolor biały. Ciemne kolory  mogą wywołać agresję u pszczół, więc lepiej stawiać na kolory widoczne, ale jasne.

Przedszkolaki z radością wcielały się w postać pszczelarza, przymierzając kapelusz pszczelarski oraz oglądając przybory, których pszczelarz używa w swojej codziennej pracy: dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto. Z zaciekawieniem oglądały pszczoły szukając oznaczonej królowej. Dzieci wykonały również pamiątkowe zdjęcia z naszym gościem  w kolorowym Pszczołowozie.

Przedszkole im. Jana Pawła II w Raszówce obchodziło: „ Światowy Dzień Pszczół”.

Andrzej Wawryk powiedział dzieciom, że pszczelarz pracuje przez cały rok. W lecie jest zapracowany niczym robotnica a zimą przegląda i zabezpiecza używany w sezonie sprzęt pszczelarski. Odwiedza przedszkola i szkoły, uczestniczy w warsztatach, pogadankach i prelekcjach­. Zimowe wieczory spędza przy zdrowej herbatce z miodem.

Przedszkolaki również miały okazję degustować pyszny miód z pasieki gościa. Na zakończenie spotkania, dzieci obiecały, że będą zawsze sprzątać po sobie w domu oraz w przedszkolu, jak pracowite pszczółki.

Przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi oraz przyrody. Na pewno niejeden przedszkolak pójdzie w ślady  gościa, któremu kadra i przedszkolaki bardzo dziękują za ciekawe i atrakcyjne zajęcia edukacyjne.

Więcej zdjęć można zobaczyć na facebookowym profilu gminy Lubin.