Narodowy Program Szczepień zakładał, że jako pierwsi zostaną zaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia, czyli tzw. grupa zerowa. Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Tydzień później, czyli od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów mają się rozpocząć 25 stycznia.
Od 15 stycznia będą trzy możliwości rejestracji na szczepienia skierowane do seniorów. Do rejestracji wystarczy podać numer PESEL.
- Można zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numer 989
- Skontaktować się z przychodnią, która będzie prowadzić punkty szczepień, ich wykaz z Powiatu Lubińskiego wraz z danymi teleadresowymi publikujemy w tabeli poniżej
- Poprzez e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. Żeby zapisać się na szczepienie w ten sposób, trzeba się zalogować profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód). Osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym.
Podczas rejestracji ustalony zostanie termin oraz miejsce szczepienia. Można wybrać dowolny punkt szczepień, niekoniecznie najbliższy. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pasował albo senior będzie chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość.
Po dokonaniu rezerwacji, seniorzy otrzymają powiadomienie SMS-em, a następnie, również SMS-em, przypomnienie na dzień przed planowanym terminem szczepienia. Szczepienia seniorów przeciwko COVID-19 zaczynają się 25 stycznia (poniedziałek).
Przed przyjęciem pierwszej dawki szczepionki, można będzie anulować wizytę, zmienić termin lub wybrać inny punkt szczepień. Jednak już po pierwszym szczepieniu – nie będzie już można dokonać zmiany. Wynika to z konieczności podania drugiej dawki szczepionki, która pochodzi od tego samego producenta. Druga dawka musi też zostać podana w określonym terminie, tak by szczepienie było maksymalnie skuteczne.
Seniorom z Gminy Lubin, którzy mają trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień może pomóc wyznaczony przez wójta koordynator organizując specjalny transport. Dotyczy to osób samotnych, posiadających np. aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub I grupę.
Do koordynatora należy zgłosić się już po ustaleniu terminu szczepienia pod numerem telefonu 785 072 002. Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubin są w stałym kontakcie z osobami starszymi wymagającymi bezpośredniego wsparcia. Narodowy Program Szczepień przewiduje także możliwość szczepienia poprzez mobilne punkty szczepień, m.in. dla osób które nie mogą zostać przewiezione do przychodni.
Szczegółowe informacje można też znaleźć na stronie www.gov.pl/web/koronawirus oraz https://www.gov.pl/web/szczepimysie