Kampania Nowoczesny Senior organizowana jest  w ramach 4. edycji Digital Festival. Bezpłatny poradnik  wprowadza seniorów w świat nowych technologii . To inicjatywa skierowana do osób starszych, które chcą nauczyć się korzystać z internetu.

Pandemia COVID-19 udowodniła, że technologie pozwalają na nieograniczone możliwości wymiany informacji nie tylko z rodziną, lekarzem czy bankiem, lecz także z całym światem.

Przez ostatnie dwa lata przekonaliśmy się, że innowacje pomagają walczyć z samotnością, ułatwiają codzienne funkcjonowanie i dbanie o zdrowie. Aby skutecznie z nich korzystać potrzebujemy cyfrowych kompetencji – w tym obszarze wiele do nadrobienia ma szczególnie najstarsza grupa Polaków. Badania potwierdzają, że wiek jest podstawowym czynnikiem wykluczenia cyfrowego. Aż 70 proc. osób w wieku 60+ w Polsce w ogóle nie korzysta z internetu.

– Jak pokazują badania, które przeprowadziliśmy, seniorzy chcą być przede wszystkim niezależni – zarówno w codziennych sprawach, jak i finansowo. Podobnie jak nieco młodsi konsumenci, chcieliby być niezależni, samodzielni i samowystarczalni. Pomoc ze strony bliskich może być mile widzianym dodatkiem, ale nie chcą obarczać sobą innych – podkreśla Igor Zacharjasz, dyrektor ds. rozwiązań dla kanałów cyfrowych i innowacji w dziale rozwoju produktów w Europie Środkowo-Wschodniej Visa Poland.

Dlatego Fundacja Digital Poland, z pomocą ekspertów, opracowała trzecią edycję 140-stronicowej publikacji „Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie”, która wprowadza starsze pokolenia w wirtualną rzeczywistość. Dzięki książce wszyscy bez wyjątku będą mogli nauczyć się mądrego i bezpiecznego korzystania z internetu.

Publikacja składa się z trzynastu rozdziałów. Na kolejnych stronach za pomocą jasno sformułowanych objaśnień i grafik eksperci tłumaczą, w jaki sposób można korzystać z telefonu komórkowego, tabletu czy komputera. Czytelnicy książki dowiadują się, jak skonfigurować nowy smartfon i ściągnąć najprzydatniejsze aplikacje.

Część przewodnika poświęcona jest również bardzo istotnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo w sieci. Autorzy na konkretnych przykładach pokazują, jakie sytuacje powinny wyostrzyć czujność oraz jak nie dać się internetowym oszustom. W dzisiejszym świecie niezwykle ważna jest umiejętność korzystania z mobilnej bankowości. Dlatego w książce znajdują się szczegółowe instrukcje dotyczące zakładania internetowego konta w banku, robienia przelewów oraz opłacania rachunków online.

– Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój aplikacji mobilnych i bankowości internetowej oraz wzrost zainteresowania klientów zdalnym dostępem do finansów. Jednak dla wielu osób sam dostęp do usług i produktów finansowych nie zawsze wystarcza. Potrzebna jest także edukacja i odpowiednie, proste i kompleksowe zarazem, wytłumaczenie zasad funkcjonowania w świecie online. Dlatego w tym roku po raz kolejny – w ramach Digital Festival – zostaliśmy partnerem poradnika „Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie”, który pomaga nam w dzieleniu się wiedzą z seniorami i walce z wykluczeniem cyfrowym – tłumaczy Przemysław Dukiel, dyrektor obszaru codzienne bankowanie w Santander Bank Polska, który jest partnerem głównym publikacji.

W tym roku podczas 4. edycji Digital Festival wspólnie z Partnerami fundacja Digital Poland organizuje specjalną akcję edukacyjną dla seniorów. Ponad pięć tysięcy bezpłatnych, drukowanych egzemplarzy książki trafiło do 100 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, 700 Kół Gospodyń Wiejskich, a także miejskich bibliotek. Publikację „Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie” można również dostać w wybranych księgarniach oraz pobrać darmową, elektroniczną wersję, która jest poniżej.

– Dzięki tej książce osoby starsze mogą liczyć na merytoryczne wsparcie w stawianiu pierwszych kroków w wirtualnej społeczności, poszerzać swoje technologiczne horyzonty i doskonalić umiejętności związane z obsługą komputera – podkreśla Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SGH w Warszawie, który dołączył do grona partnerów akcji.

Partnerami Głównymi książki „Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie” jest Santander Bank Polska oraz firma Visa.

Nowoczesny-senior-2022-Przewodnik-po-cyfrowym-swiecie (PDF 11,2 MB)