Obchody XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!” to największe doroczne święto w ramach kampanii społecznej Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, która trwa od 2001 roku.

Celem tej akcji jest propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skutecznej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju- psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych.

Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie, jest mądrym sposobem spędzania wspólnego czasu. W wielu miejscowościach od lat Tydzień Czytania Dzieciom jest wielkim wydarzeniem kulturalnym. Organizowane są imprezy czytelnicze, spotkania z autorami książek, konkursy literackie oraz przedstawienia i zabawy dla dzieci. W tym roku ze względu na pandemię wszystkie wydarzenia były online.

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce jak co roku włączyła się do udziału w akcji.

Przeprowadzono zajęcia czytelnicze z wśród najmłodszych klas w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce. Młodzi czytelnicy z radością wysłuchali „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz „Detektywa Pozytywkę” Grzegorza Kasdepke. Nie zabrakło zabaw w lokomotywę, w detektywa, oglądania nowości bibliotecznych i wiele ciekawych rozmów na temat czytania książek. Takie spotkania biblioteka lubi najbardziej!

Natomiast na Facebooku publikowano informacje o wydarzeniach w ramach OTCD, szczególnie spotkań autorskich online . Dla najmłodszych czytelników publikowano filmy z nagraniami bibliotekarek, można było wysłuchać „Stefka Burczymuchę” Marii Konopnickiej oraz „Małpę w kąpieli” Aleksandra Fredro.

Niespodzianką było czytanie dla dzieci przez młode czytelniczki Olę i Julię, które przeczytały wiersze Aleksandra Fredro „Paweł i Gaweł” oraz Stanisława Jachowicza „Chory kotek”.

Bibliotekarze serdecznie zapraszają do odwiedzania naszych bibliotek!