Zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej z RaszówkiZbiórka darów dla mieszkańców Ukrainy oraz minuta ciszy poświęcona ofiarom wojny, poprzedziły zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej z Raszówki. Zarządowi udzielono jednogłośnie absolutorium, podsumowano ubiegłoroczne działania i przedstawiono założenia na kolejne miesiące.

OSP Raszówka liczy 38 osób, w tym 16 kobiet. W ubiegłym roku po pandemicznej przerwie strażakom udało się zorganizować festyn pod hasłem „Bezpieczne wakacje”, Turniej piłkarski drużyn OSP, zabawę sylwestrową oraz noworoczne ognisko. Kolejne ognisko będzie jubileuszowe i właśnie z tej okazji, w 10-tą rocznicę ognisk strażacy chcą upamiętnić Juliana Madzika, poświęcając mu specjalną tablicę na remizie.

– Bardzo wam dziękuję za tę społeczną działalność i gratuluję zaangażowania – mówił wójt Tadeusz Kielan. – Z roku na rok jednostka się rozwija i bardzo mocno integruje mieszkańców. To świadectwo tego,  jak bardzo OSP jest w Raszówce potrzebne.

Wiele słów podziękowań i gratulacji  kierowanych do strażaków padło również z ust sołtysa Tadeusza Kosturka, przewodniczącego rady sołeckiej Tomasza Rybarczyka, radnego Marcina Nyklewicza i Zdzisława Korczaka, prezesa klubu Huzar Raszówka.

OSP Raszówka uczestniczyła w ubiegłym roku w 39 akcjach ratowniczych, w tym 14 razy wyjeżdżała do pożarów. Druhowie, którzy najczęściej wyjeżdżali to:  Damian Dobrowolski (39), Paweł Doniec (37), Michał Gierczak (35).

W roku sprawozdawczym jednostka pozyskała liczny sprzęt, m.in. pilarkę spalinową, kosiarkę, umundurowanie. W ramach czynu społecznego strażacy wyremontowali 3 pomieszczenia u jednej z potrzebujących pomocy mieszkanek. Przeprowadzono też liczne pogadanki profilaktyczne, uczestniczono w wielu uroczystościach.

Plan na rok 2022 zakłada przyjęcie sześciu nowych członków, w tym dwie kobiety. Jednostka chce też pozyskać dwa aparaty ochrony dróg oddechowych i zakupić kominiarki. Jednym z większych zadań inwestycyjnych, które chcieliby strażacy zrealizować, jest rozbudowa remizy, co pozwoliłoby organizować nowe akcje profilaktyczne, szczególnie kierowane do dzieci i młodzieży.