PESEL dla uchodźców – sprawnie i bez długiego oczekiwaniaNa terenie naszej gminy schronienie znalazło ok. 250 uchodźców. Wszystkim sprawnie nadano numery PESEL i teraz do Urzędu Gminy regularnie przyjeżdżają w tej sprawie osoby z całego województwa. Do wczoraj gminni urzędnicy wydali 599 takich identyfikatorów dla obywateli Ukrainy.

Przypomnijmy, że w celu ułatwienia uchodźcom nadawania numeru PESEL wójt zdecydował o zatrudnieniu w Urzędzie Gminy dodatkowej osoby. To Natalia Romaniuk, która także uciekła przed wojną, wraz z synową i wnuczką mieszka u rodziny w gminie Lubin. Dziś pomaga rodakom w sprawnym wypełnianiu dokumentów.

– Przeorganizowaliśmy pracę referatu spraw obywatelskich, oprócz zatrudnienia dodatkowej dwujęzycznej osoby stworzyliśmy nowe, tymczasowe  miejsce obsługi interesantów z naszego kraju. Przyjeżdżają teraz do nas wieloosobowe rodziny, najczęściej matki z kilkorgiem dzieci z całego województwa. Rejestracja przebiega bardzo sprawnie, choć bywają momenty kumulacji, gdy z miasta lub odległych miejscowości dociera do nas większa grupa uchodźców – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – Żeby spożytkować energię dzieci przygotowano dla nich specjalne zabawki, maskotki, kolorowanki, kredki. Urząd tętni życiem, a nieznaczne utrudnienia przyjmowane są z dużym zrozumieniem.

Procedura nadawania numeru PESEL trwa w zależności od przygotowanych dokumentów od 25 do 10 minut. Osoby, które nie mają wymaganych do dokumentów zdjęć, mogą skorzystać z bezpłatnej usługi fotografa, którego opłaca gmina.

– Myślę, że to doskonała okazja, żeby podziękować urzędnikom, którzy oprócz codziennej pracy  wykonują wiele dodatkowych obowiązków związanych z rejestracją i organizacją pobytu uchodźców z Ukrainy na naszym terenie. Wielu z nich angażuje się również w społeczne zbiórki i akcje pomocowe. Jestem dumny z urzędników i pracowników gminnych instytucji – mówi wójt.

Do wczoraj w Urzędzie Gminy Lubin wydano dokładnie 599 numerów PESEL. Przypomnijmy, że ten numer upoważnia między innymi do korzystania z pomocy społecznej i  zasiłków. Uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej.