Piłkarze Unii Miłoradzice świętowali 65-lecieLZS Miłoradzice powstał w roku 1950, założycielem był Klemens Radulewicz, świetlicowy i organizator sportu we wsi Miłoradzice. Powstały wówczas sekcje piłki siatkowej, lekkoatletyki, szachowa i warcabowa. Dwa lata później na przełomie roku 1956/7 powstała selekcja piłki nożnej.

Drużyna została zgłoszona do rozgrywek powiatowych LZS w kl. „C”, w której grali zawodnicy z Miłoradzic i okolicznych wsi. Przewodniczącym został Józef Mazur – był to jeden z najlepszych siatkarzy i piłkarzy w Powiecie Lubińskim.

W tamtych latach siatkarze i piłkarze często rozgrywali mecze z drużynami z Armii Radzieckiej z garnizonów Lubina i Legnicy oraz drużynami  wojskowymi jednostki KBW z Legnicy, które odbywały się z okazji świąt państwowych i festynów.

W roku 1973 z LZS Miłoradzice i LZS Gogołowice utworzono jeden LZS pod nazwą LZS „UNIA” Miłoradzice. Zgłoszona do rozgrywek drużyna piłkarska w 1974 uzyskała awans do kl.”B”. II drużyna grająca w kl. „C” w sezonie 76/77 zdobyła I miejsce w swojej grupie i walcząc w barażach o wejście do kl. „B” również zdobyła awans. W następnych sezonach połączono drużyny. Grały w rozgrywkach kl.”B” Okręgu Wrocławskiego i Podokręgu Legnickiego i w roku 1982 zdobyła awans do kl.”A”.

Od roku 1982 do 1999 drużyna piłkarska (również Juniorów) grała w kl.”A”. Zawodnik Mirosław Pawlarczyk przeszedł do Zagłębia Lubin. W sezonie 1998/1999 drużyna piłkarska zdobyła awans do klasy Okręgowej.

W roku 2000 zostaje powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Kultury Fizycznej pod nazwą Ludowy Klub Sportowy „Unia” Miłoradzice. Prezesem zostaje wybrany Robert Szejna. Drużyna gra w kl. „O” cztery sezony do roku 2003.
W drużynie grało 7 zawodników II i III ligi m. in. Bogdan Pisz, Krzysztof Koszarski, Andrzej Wójcik, Andrzej Turkowski, a trenerem był jeden z lepszych bramkarzy w Polsce, były bramkarz Zagłębia Lubin Franciszek Machaj.

Z okazji pięknego jubileuszu 65-lecia w Miłoradzicach, seniorzy rozegrali z aktualnymi zawodnikami towarzyski mecz. Było pamiątkowe zdjęcie zawodników i wiele słów uznania i gratulacji.

Składam na ręce prezesa Kazimierza Jaszowskiego gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności w realizacji zamierzeń związanych ze sportem. LKS “Unia” Miłoradzice jest nierozerwalnie związana z naszą gminą, zajmując trwałe miejsce w sercach wielu pokoleń kibiców lokalnej społeczności. – mówił wójt Tadeusz Kielan, dodając – Dziękuję wszystkim dotychczasowym oraz obecnym członkom klubu za trwałe i pełne zaangażowania upowszechnianie piłki nożnej na terenie gminy Lubin oraz nieprzerwane wzbogacanie dorobku sportowego naszego regionu. Doceniamy również starania władz klubu, aby nasi sportowcy mieli godne warunki do pracy i treningów, a nasi kibice mogli być świadkami znaczących wydarzeń sportowych. Proszę przyjąć serdeczne życzenia oraz wyrazy szacunku i uznania. W tym szczególnym dniu życzę wszystkim działaczom, trenerom, sportowcom, by kolejne lata były pełne sukcesów, radości i satysfakcji z uzyskanych osiągnięć sportowych.

Do gratulacji przyłączyła się także Sylwia Pęczkowicz-Kuduk, radna gminy Lubin. Wójt Tadeusz Kielan nagrodził również dodatkowymi upominkami Józefa Koziewicza, uznanego za najbardziej zasłużonego prezesa klubu. Wręczono również upominki najlepszemu strzelcowi mijającego sezonu, którym został Tomasz Skotnicki oraz najlepszemu zawodnikowi, czyli Łukaszowi Lorencowi.

Prezes Kazimierz Jaszowski odebrał od zawodników pamiątkowa tabliczkę i po gromkich śpiewach nie krył łez wzruszenia. Pytany o cel Unii na kolejny sezon odpowiada:

Najlepszym prezentem jaki powinniśmy sobie zrobić na jubileusz mógłby być powrót do klasy okręgowej, czego sobie bardzo życzymy!

Przypomnijmy, że drużyna Unii gra teraz w A klasie i mijający sezon zakończyła na 7. miejscu w tabeli.

Opracował: Józef Koziewicz