Podsumowanie Gminnego Przeglądu TeatralnegoZa nami coroczny przegląd, w ramach którego mogliśmy obejrzeć spektakle grup teatralnych, przygotowujących się w Ośrodku Kultury Gminy Lubin od ubiegłej jesieni.  Z całym przekonaniem, uznaniem i radością możemy stwierdzić,  że poziom Gminnego Przeglądu Teatralnego  był bardzo wysoki, zarówno pod względem realizacyjnym,  aktorskim jak i reżyserskim.

Przegląd na początku marca zainaugurowała grupa teatralna „Zwykli Ludzie” z Zimnej Wody i Wiercienia dramatem o losach pierwszych osiedleńców „Nowe Korzenie”. Scenariusz napisała Bernadetta Kot, muzykę Aleksandra Kuriata,  reżyserem spektaklu jest instruktor teatralny, Teresa Kot.

Drugi spektakl pod tytułem „Dlaczego Kowalczykowa nie…” w ramach przeglądu zaprezentowała grupa Podsumowanie Gminnego Przeglądu Teatralnegoteatralna z Chróstnika „Teatr Wieczorową Porą”. Ten autorski dramat Piotra Poręby, instruktora teatralnego ukazuje trudny temat zmagania się z chorobą w rodzinie, która wpływa na wybory i dylematy jej członków.

Tegoroczny przegląd zakończył spektakl „Dziób w dziób” o komediowym zabarwieniu, autorstwa Maliny Prześlugi. Przedstawienie w wykonaniu grupy teatralnej z Krzeczyna Małego „Teatr ze świetną nazwą” wyreżyserowane przez Gabrielę Donczew, mimo lżejszej formy, skierowane również do młodszej widowni,  poruszało ważne tematy tolerancji i wykluczenia.

Poziom tegorocznego przeglądu był bardzo wysoki, zarówno pod względem realizacyjnym,  aktorskim jak i Podsumowanie Gminnego Przeglądu Teatralnegoreżyserskim. Każdy ze spektakli został nagrodzony za stworzenie przedstawienia, w sposób niezwykły portretującego  mechanizmy moralnych postaw, tworząc uniwersalne opowieści o człowieku. Nagrody zwycięzcom wręczył Tadeusz Kielan wójt gminy Lubin, który obejrzał każdy z prezentowanych spektakli.

– Gratuluję nagród wszystkim grupom – mówi włodarz gminy -Dojrzałość naszych artystów, ich pasja i emocje stworzyły niezwykłe przedstawienia, wywołujące wzruszenie nie tylko u mnie ale także licznie zgromadzonej publiczności. To najlepsza rekomendacja aby tworzyć dalej i mam nadzieję, że powstaną kolejne spektakle, które nie tylko nas poruszają ale wyróżniają naszą gminę. Nie znam drugiej gminy, w której tak liczne grupy mieszkańców od lat w tak profesjonalny sposób tworzą teatr.

Raz jeszcze gratulujemy twórcom, instruktorom i pracownikom Ośrodka Kultury Gminy Lubin oraz dziękujemy za ogrom wzruszeń.