Festyn strażackiJedni pracują w Państwowej Straży Pożarnej, inni w jednostkach ochotniczych. Jedno nie zmienia się od lat – strażacy wciąż są szanowani  i podziwiani, a o pracy w straży marzy niejeden chłopiec i coraz więcej dziewcząt.

Na festynie strażackim organizowanym przez powiat lubiński pojawiły się jednostki z całego regionu. Byli członkowie OSP z gminy Lubin,  Rudna i Ścinawa. Jak zwykle największe zainteresowanie wzbudzały wozy bojowe. Wszystkie były oblegane przez dzieci, które chciały wejść do środka, usiąść za kierownica i włączyć syrenę.

Festyn strażacki– Przyjechaliśmy samochodem marki MAN z 2015 roku, na jego wyposażeniu jest sprzęt do pożarów, do wypadków, sprzęt wyburzeniowy, wentylatory, pompy – wszystko co może się przydać w akcji – powiedział Łukasz Kurek, prezes OSP Księginice. – Mieszkańcy miasta mocno interesują się strażą, pytają jak wygląda nasza praca i jakiego sprzętu używamy. Trochę inaczej jest na wsiach. Tam dzieci widzą auta, które jadą do pożarów, mają ze strażą do czynienia cały czas. Ale by pokazać czym się zajmujemy organizujemy dni otwarte – to nasza cykliczna impreza. Wtedy zjeżdżają do nas jednostki PSP oraz koledzy z sąsiednich OSP. Impreza przyciąga wielu chętnych do wspólnego spędzania czasu. Bierzemy też udział w pokazach, za tydzień będziemy na Dniu Dziecka w Kłopotowie, potem będą zawody. Naprawdę mamy co robić – dodaje Łukasz Kurek.

Festyn strażackiPrezes OSP Księginice działa w straży pożarnej od 1 stycznia 1995 roku. Jest prezesem, kierowcą,  oprócz tego ma firmę i pracuje zawodowo.

– Nie nudzimy się. Cały czas coś trzeba robić, jak nie akcje to załatwianie pieniędzy, przekonywanie sponsorów. Dobry sprzęt kosztuje. Teraz jakbyśmy chcieli nowe auto kupić to milion złotych musimy mieć – mówi. – Oczywiście każda jednostka chce nowe auto, nawet używane i przekazane to doskonały prezent. Są takie miesiące, że w naszej gminie żadne auto nie stoi – tyle mamy pożarów czy innych zdarzeń. Niby jest dużo jednostek, bo w gminie Lubin mamy dziewięć jednostek i 11 samochodów, ale jak przychodzą pożary traw to tych aut nie ma, wszystkie są w akcji. To tylko tak fajnie wygląda, jak te samochody stoją na pokazach. Ale jakby było zgłoszenie to przepraszamy ludzi, pakujemy sprzęt i jedziemy.

OSP z Księginic brała udział w gaszeniu wielkiego pożaru w Osłej pod Bolesławcem. Prezes jednostki wspomina tą akcję jako jedną z najdłuższych w jakich strażacy-ochotnicy brali udział. Teraz jednostka ma 21 strażaków, wśród nich są cztery kobiety.

– Dwie z nich mają zaliczone kursy i mogą już jeździć do pożarów. Za tydzień nasz najmłodszy strażak zakończy kurs i po zdanym egzaminie będzie mógł już uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Mamy też dziewięciu ratowników medycznych z uprawnieniami – wylicza szef jednostki.

Festyn strażackiW gaszeniu pożaru w Osłej brali udział również strażacy z Zimnej Wody w Gminie Lubin. Ich również można było spotkać na festynie.

– Jak widać samochodów mamy bardzo dużo i nowych i starych. Wiele osób zainteresowało się starszym samochodem, który tu prezentujemy. Przyjechaliśmy na festyn z Jelczem  GCBA z 1995 roku. Każdy może wsiąść do auta, zobaczyć jak się siedzi za kierownicą, można włączyć syrenę, sprawdzić klakson –zachęcał Krzysztof Pokój, wiceprezes OSP. – Mieszkańcy przychodzą, pytają, ale też widzimy, że sporo wiedzą o naszej pracy i sprzęcie. Przychodzą do nas też fani starych aut, chcą porozmawiać, zobaczyć taki samochód z bliska.

Krzysztof Pokój nie krył zadowolenia, że po tak długiej przerwie ponownie zorganizowano festyn. Tym bardziej, że w najbliższych tygodniach odbędzie się wiele imprez z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie. OSP w Zimnej Wodzie weźmie udział w wielu z nich. Jednostka i jej członkowie prowadzą bardzo aktywne życie.

– Nasza jednostka jest częścią krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. W zeszłym roku mieliśmy ponad 70 wyjazdów. Teraz wiosna była spokojna. Obecnie mamy 52 strażaków, kolejni kończą kurs, przed nimi egzamin – informuje Krzysztof Pokój. – Mamy dwa samochody na stanie –średni i ciężki. Bierzemy udział w gaszeniu pożarów, wyjeżdżamy do wypadków drogowych i innych zdarzeniach losowych.

Jak przekonuje wiceprezes OSP w Zimnej Wodzie najważniejsze jest to, by mieć nie nowy samochód, ale ludzi, którzy mogą wyjechać do akcji.

– Co z tego, że masz doskonale wyposażone auto jak nie ma kto nim jechać na akcję. Najważniejsze żeby pokazywać naszą prace i otwierać się na ludzi – dodaje.

Więcej zdjęć na: facebookowym profilu gminy Lubin.