Podczas wysokich temperatur pamiętaj, żeby nawet na chwilę nie zostawiać dziecka lub zwierząt samych w samochodzie. Wystarczy kilka minut, aby pojazd nagrzał się i doszło do tragedii. To samo dotyczy nie tylko osób ale i zwierząt. Zostawiając pupila w zamkniętym samochodzie, narażamy go na przegrzanie, odwodnienie, utratę przytomności, a nawet śmierć.

Policjanci w przypadku takich sytuacji słyszą często tłumaczenie, że wychodzimy tylko na chwilę, szybkie zakupy, szybka sprawa w urzędzie, ale prawda jest taka, że każda minuta spędzona w rozgrzanym aucie to dla naszych bliskich zagrożenie zdrowia, a nawet życia.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ pocą się one mniej niż dorośli, a co za tym idzie – ich ciała gorzej przystosowują się do wysokich temperatur. W dodatku maluchy szybciej się odwadniają. Tymczasem w upalne dni wnętrze samochodu szybko może nagrzać się nawet do 60°C.

Przypominamy, że każdy kto w gorący dzień zobaczy dziecko czy zwierzę zamknięte w samochodzie natychmiast powinien zareagować, powiadamiając policję. Wystarczy zadzwonić na alarmowy numer 112. W takiej sytuacji liczy się każda minuta, która w takim momencie jest bardzo cenna.

–  Jeśli jednak widzimy, że dziecko znajdujące się w samochodzie nie może czekać na pomoc policji, nie bójmy się sami podejmować działań ratowania jego życia. Wystarczy chwila by wydarzyła się tragedia. Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w samochodzie na pełnym słońcu stwarza poważne zagrożenie dla utraty zdrowia, a nawet  życia. Nie warto ryzykować, konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne – mówi asp. szt. Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Za pozostawienie dziecka w samochodzie, a tym samym narażanie go na utratę życia lub zdrowia, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie, to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia.