Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy pod pretekstem zakupu wystawionego towaru za pośrednictwem OLX, przesyłają link przekierowujący do łudząco podobnej witryny tej platformy z instrukcją do wprowadzenia karty płatniczej, w celu rzekomego szybkiego przelania pieniędzy. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do środków finansowych sprzedającego. Policjanci odnotowali w ostatnim czasie kilka zgłoszeń, gdzie mieszkańcy powiatu lubińskiego stracili swoje oszczędności.

Do Komendy Powiatowej Policji w Lubinie zgłosiły się dwie kobiety, które wystawiły na sprzedaż odzież, korzystając z pośrednictwa platformy OLX. Obie panie oferowały do sprzedaży sukienki. Pokrzywdzone szybko otrzymały od osoby zainteresowanej kupnem informację, że zamówienie zostało złożone, a na ich e-mail wysłany został link do logowania się na stronę banku. Kobiety nieświadome, że to oszustwo, podały dane logowania do bankowości internetowej. W ten sposób przestępca dokonał nieautoryzowanych transakcji wypłaty pieniędzy. Obie pokrzywdzone straciły po 2 tysiące złotych.

Kilkunastu  innych mieszkańców powiatu lubińskiego również padło ofiarami tego typu oszustw, tracąc pieniądze w kwotach sięgających kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Było także wiele usiłowań, gdzie osoby w porę zorientowały się, że padły ofiarami oszusta.

PRZYPOMINAMY!

Przestępcy w przypadku tego typu oszustwa działają bardzo podobnie. Pod pretekstem zakupu danego produktu wysyłają przez komunikator WhatsApp do sprzedającego link, który przekierowuje ich do strony złudnie przypominającej portal ogłoszeniowy. Do załączonego linku jest podana instrukcja postępowania, aby odebrać pieniądze od rzekomego kupującego. Niczego nieświadoma ofiara podaje oszustom dane z karty płatniczej bądź kredytowej lub rachunków bankowych.

Pamiętajmy! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie otwierajmy linków od nieznajomych osób i co najważniejsze, nigdy nie podawajmy swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz informacji z kart płatniczych. W ten sposób uchronimy się przed utratą wszystkich oszczędności.