Najmłodsi mieszkańcy gminy  Lubin brali udział  w różnego rodzaju warsztatach artystycznych i wycieczce zorganizowanej przez OKGL.  Były warsztaty z ceramiki, sensoplastyki, grawerowania na szkle, malarstwa oraz fotografii. Wyprawiono się także na Wielką Sowę oraz Czarodziejską Górę.

Warsztaty z ceramiki odbywały się w pięciu różnych terminach lipca  w świetlicach wiejskich w Raszówce i Osieku. Wzięło   w nich udział 50 dzieci w wieku 5-13 lat. Wszystkie grupy uczyły się jak pracować z gliną, tworzyły ciekawe i pomysłowe prace płaskie i przestrzenne. Po wypaleniu mogły szkliwić swoje prace i czekać na efekt końcowy. Było ciekawie i wesoło.

Warsztaty sensoplastyki zorganizowano dwa razy dla czterech grup w świetlicach w Niemstowie i w Osieku. Udział w nich wzięło 22  dzieci w wieku 1,5 – 5 lat. Na zajęciach, które miały charakter poznawczy, czyli rozpoznawano różne materiały, ich faktury oraz konsystencję, w asyście dorosłych były malowane rączki i nóżki farbami. Dzieci przechodziły po płatkach kukurydzianych, owsianych, była zabawa w mące, robienie własnej ciastoliny. Cieszyły też zabawy z balonami w chuście animacyjnej. Całe zajęcia wzbogacone były muzyką w tle.

W świetlicy wiejskiej w Zimnej Wodzie  przygotowano warsztaty grawerowania na szkle. Wzięło w nich udział 12 osób w wieku 7 – 13 lat. Grawerowanie na szkle ma w sobie jakąś magię i zawsze przyciąga chętnych do poznania tej dziedziny sztuki. Przed przystąpieniem do pracy grupa wysłuchała instruktażu bezpiecznej pracy z miniszlifierką. Zajęcia przebiegały
w wielkim skupieniu, każdy własnoręcznie wygrawerował szklany kubeczek, który mógł zabrać do domu.

Trzykrotnie zorganizowano także warsztaty fotograficzne, które odbywały się w świetlicy wiejskiej oraz w plenerze w Chróstniku.  W warsztatach udział wzięło 8 osób w wieku 7 – 13 lat. Warsztaty obejmowały  przekazanie wiedzy m.in. o różnych rodzajach aparatów fotograficznych, obiektywach i  ich funkcjach. Dyskutowano o  kompozycji obrazu i kadrowaniu, elementach fotografowanego obiektu (linia, kolor, faktura). Po części teoretycznej zorganizowano zajęcia praktyczne w plenerze.

Warsztaty malarstwa odbywały się w świetlicy wiejskiej w Chróstniku, także trzykrotnie. Uczestniczyło w nich 17 osób w wieku 6 – 13 lat.  Warsztaty obejmowały podstawowe wiadomości teoretyczne i praktyczne w zakresie mieszania barw, linearnej i powietrznej, uzyskiwania różnych odcieni barw, posługiwania się różnego rodzaju pędzlami, robienia własnych pędzli z różnych materiałów do specjalnych efektów. Uczestnicy zajęć pracowali przy sztalugach. W wyniku poznania tajników plastycznych powstawały coraz ciekawe prace.

W połowie lipca odbyła się wycieczka do Rzeczki i Jedliny Zdrój. Wzięło w niej udział 49 osób, w tym 42 dzieci w wieku 9-16 lat. Cała grupa szczęśliwie zdobyła jeden z największych szczytów Gór Sowich zwiedzając m.in. Schronisko Orzeł, które w tym roku obchodzi 50-lecie działalności. Po wędrówkach na szlaku, na wszystkich czekała zabawa w Parku Linowym – Czarodziejska Góra w Jedlinie Zdroju. Tam każdy spróbował własnych sił na tyrolce, bobslejach oraz ściance wspinaczkowej.

W zrealizowanych dotychczas działaniach wakacyjnych uczestniczyło 158 osób. Wszystkie warsztaty i relacja z wycieczki można oglądać na Facebooku OKGL.