Ponad 18 milionów na rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnejPo raz pierwszy w historii gminy sześciokrotnie wzrosły nakłady na rozwój i porządkowanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Do końca tego roku gmina wraz z PGKGL zainwestuje w te przedsięwzięcia ponad 18 milionów złotych. Poprawi to jakość wody, zmniejszy awaryjność urządzeń oraz pozwoli na uzbrojenie nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe.

Tak szeroki zakres inwestycji jest możliwy dzięki dwóm promesom z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz planowi rozwoju infrastruktury, opracowanemu przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin.

– To bardzo ważne i oczekiwane od kilkunastu lat inwestycje porządkujące ale także rozwijające przede wszystkim naszą podziemną infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Nie są to przedsięwzięcia widoczne tzw. gołym okiem, ale mają bardzo duży wpływ na jakość życia mieszkańców. Między innymi mieszkańcy Zalesia doczekają się w końcu kanalizacji – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – Do tej pory PGKGL inwestowało rocznie ponad 3 miliony na te cele. Teraz, wraz otrzymanymi przez gminę rządowymi dotacjami oraz zaplanowanym przez spółkę zewnętrznym finansowaniem, wydamy w ciągu roku na ten cel ponad 18 milionów złotych.

Inwestycje przygotowywane są w wielu sołectwach. Dzięki nim m.in. poprawi się jakość wody i ograniczone zostaną przerwy w dostawie wody związane dziś z awaryjnością przestarzałych urządzeń.

– Za rządowe pieniądze realizowane będą dwa duże projekty, na które składa się aż dziesięć zadań inwestycyjnych. Zgodnie z założeniem gmina dołoży do tych inwestycji w formie wkładu własnego 595 tysięcy – wyjaśnia Wojciech Dziwiński prezes PGKGL Sp. z o.o. – To inwestycje, do których PGKGL przygotowywało się wcześniej, więc mamy już gotową dokumentację. Wymaga ona jedynie formalnego przejęcia i wkrótce będą ogłaszane przetargi.

Pierwszy przetarg będzie dotyczył porządkowania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i składa się na niego sześć dużych zadań, czyli:

  • Rozbudowa sieci wodociągowej w Osieku, Szklarach Górnych, Krzeczynie Wielkim
  • Rozbudowa i przebudowa sieci wodociągowej w Siedlcach
  • Przebudowa sieci wodociągowej między Siedlcami i Czerńcem
  • Przebudowa i rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody w Oborze (etap II)
  • Modernizacja hydroforowi w Niemstowie (kierunek Miłosna)
  • Rozbudowa sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej w Zimnej Wodzie

Drugi przetarg to uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie gminy Lubin i cztery zadania:

  • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Niemstowie (przysiółek Łazek)
  • Przebudowa i rozbudowa przepompowni ścieków w miejscowości Gorzyca
  • Przebudowa przepompowni ścieków w miejscowości Obora i Siedlce
  • Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Składowice (przysiółek Zalesie) wraz z budową nowej przepompowni ścieków

Szeroki zakres planów inwestycyjnych o wartości ponad sześciu milionów złotych ma także PGKGL. Będzie rozbudowywać sieci m.in. w Osieku, Krzeczynie Małym i Niemstowie oraz modernizować przepompownie ścieków w Kłopotowie, Krzeczynie Małym i Goli. Zleci także opracowanie kilkunastu dokumentacji projektowych, by zrealizować kolejne inwestycje w następnych latach.

Wszystko wskazuje na to, że dzięki tym wielomilionowym inwestycjom podwójne korzyści zyskają mieszkańcy .

– Po pierwsze zdecydowanie poprawi się jakość gospodarki wodno-ściekowej. Po drugie dzięki zaoszczędzonym pieniądzom na inwestycje, woda dla mieszkańców będzie tańsza. Bowiem rządowa dotacja oznacza, że zostaje nam więcej w budżecie i w związku z tym planujemy przeznaczyć więcej środków na dopłaty do wody – wylicza wójt Kielan.

Projekt uchwały w sprawie zwiększenia dopłat do wody ma być gotowy na majową sesję Rady Gminy Lubin. Będziemy o nim szczegółowo później informować.