Gmina Lubin otrzymała 3 631 503,40 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Promesę w tej sprawie odebrał wójt Tadeusz Kielan od ministra Krzysztofa Kubowa. Samorząd zrealizuje za te pieniądze dwie inwestycje. Dofinansowanie otrzymał również  nasz powiat na remont drogi w Szklarach Górnych w kwocie 1 744 528,10 zł.

Gmina złożyła dwa wnioski i zostały one rozpatrzone pozytywnie. Dzięki temu wsparciu finansowemu powstanie nowa gminna droga łącząca Księginice z trasą Lubin- Ścinawa w kierunku Kłopotowa.  Na terenie zabudowanym tej trasy będą chodniki i oświetlenie. Droga będzie miała 1 km 600 metrów, koszt jej budowy to  ok. 4 mln 400 tysięcy złotych. Gmina wnioskowała o 70% dofinansowanie i takie otrzymała.

W 50% rządowa dotacja sfinansuje także remont ulicy Makowej w Krzeczynie Wielkim. To odcinek ok. 225 metrów, wyceniony na ok. 1 milion złotych. Ta inwestycja połączy nowopowstałą drogę gminną z istniejącą drogą powiatową i w pewnym sensie domknie układ komunikacyjny w tej części miejscowości.

Symboliczne czeki potwierdzające przyznanie dotacji rządowych przekazywał  Krzysztof Kubów wraz z radnymi reprezentującymi powiat i sejmik wojewódzki

– To już kolejna edycja Rządowego Programu Rozwoju Dróg. Cieszę się, że w regonie duże środki trafiają do samorządów. To pokazuje jak bardzo dynamicznie rozwijamy infrastrukturę samorządową – powiedział  minister Krzysztof Kubów, który odwiedził  gminy w zagłębiu miedziowym. – Remontujemy i budujemy dla podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców i większego komfortu. Cieszę się, że mogę wręczyć symboliczne czeki z rozstrzygnięciem w tym programie.

Zadowolenia z kolejnych pozytywnych rozstrzygnięć dla inwestycji w gminie Lubin nie krył wójt Tadeusz Kielan.

– Jestem bardzo zadowolony z otrzymania tych pieniędzy. Powiem wprost – bez tego wsparcia nie bylibyśmy w stanie zrealizować wielu z tych inwestycji – przyznaje wójt. – To już trzeci rok, który dobrze się dla nas zaczyna. We wcześniejszych latach otrzymaliśmy po kilkanaście milionów złotych dofinansowana, głównie na remonty dróg i inwestycje wodno-kanalizacyjne. Teraz mamy dopiero luty 2023 roku, a już otrzymaliśmy bardzo dużą kwotę.

To nie wszystkie nowe środki na remonty dróg na terenie gminy Lubin. Powiat Lubiński wnioskował  w tym programie o dofinansowanie remontu drogi w Szklarach Górnych i jego wniosek został również rozpatrzony pozytywnie. Planowany koszt remontu tej drogi to ok. 2, 5 mln złotych , powiat otrzymał 70% kosztów tej inwestycji.